Aliexpress Gümrük Vergisi

Aliexpress Gümrük Vergisi
Aliexpress yurtdışı alışverişlerimizde favori sitemiz. Gerek ucuz ve geniş ürün yelpazesi ile gerek ücretsiz kargolu bir çok ürün seçeneği ile sık sık kullanıyoruz. Artık neredeyse bir şey alırken Aliexpress fiyatlarına da bakıyoruz haliyle. Aliexpress'ten bir şey alırken bazen de olsa ufak sorunlar yaşayabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi ise Aliexpress gümrük problemleri olabiliyor.

Aliexpress gümrük vergisi limiti

Aliexpress'ten sipariş veridiğimizde kargolar genelde Asya ülkelerinden geliyor. Ama genelde Çin'den kargolanmaktalar. Haliyle belli bir limite kadar gümrük ile sıkıntı olmaz iken gümrük limiti üzerinde ise gümrük vergisi ödemek zorunda kalıyoruz.

Gümrük limiti ne kadar?

Şu an güncel gümrük limiti 22 Euro olarak belirlenmiş durumda. 22 Euro üzerindeki kargolar gümrük limitini geçiyor ve vergilendirme çıkıyor. 22 Euro veya 25 Dolar diyelim eğer dolar ile siparişi geçtiyseniz, bu limitlerin üzerine gümrük vergisine dahiliz.
Detaylı bilgilendirme için 2019 gümrük limiti yazımızı okuyabilirsiniz.

Gümrük vergisi oranı yüzde kaç?

Türkiye olarak belirlenen gümrük vergisi oranı ülkeden ülkeye değişiyor. Avrupa birliğindeki ülkeden gelen bir ürünün gümrük vergisi oranı %18 iken, diğer ülkelerden gelenler %20 olarak hesaplanıyor.
Yani Almanya'dan gelen 100 liralık bir ürün için 18 TL gümrük vergisi öderken, Çin'den gelen bir ürüne 20 TL ödüyoruz gibi düşünebiliriz.

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir?

Aliexpress'ten bir şey aldınız, ülkemize geldi ve gümrük limiti üzerinde (22 Euro veya 25 Dolar) ise haliyle size gümrük ücreti çıkacaktır. Kargo takip numaranızdan incelediğinizde de gümrük vergisi çıktığını görürsünüz. Size en yakın ptt kargo şubesine gidip ilgili memurla sorduğunuzda (kargo takip numaranızı verdiğinizde tüm işlemleri görebiliyorlar) size gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır ve gümrük vergisini ptt kargo şubesinde ödeyip paketinizi alabileceksiniz.

Yeni gelen vergi yasası

Mart 2019 ile yeni bir vergi yasası geldi. Artık yurtdışından gelen siparişlerinizde gümrük vergisi limitine takılmasanız, 1 TL değerinde bir ürün alsak bile 5.2 TL değerinde bir ücret ödememiz gerekecek. Bu ücret gümrük sunum ücreti ve damga vergisi olarak geçiyor.

Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.