Amazon Kargom Gelmedi, Para İadesi Alma

Amazon Kargom Gelmedi, Paranızı Geri Alın
Yurtdışından alışverişlerimizde sipariş verirken daima kargonun gelmeme riskini alıp, siparişlerimizi veririz. Amazon'dan veridiğimiz siparişlerde ise bu risk daha düşüktür. Ne olur, ne olmaz diyerek Amazon kargomuzun gelmemesi veya kaybolması durumunda paranızı nasıl iade alabileceğinizi öğretmek istiyorum. Üstelik bu iade süreci öyle günler süren bir iade değil. Birkaç dakikada paranızı geri alabilirsiniz.

Öncelikle ürünüz hala dağıtım aşamasında olabilir. Siparişlerinizin olduğu sayfaya gidin.
Siparişinizi;
Amazon.de üzerinden verdiyseniz buraya tıklayın.
Amazon.com üzerinden verdiyseniz de buraya tıklamanız yeterli.

Siparişlerim sayfasına geldik. Buradan siparişinizin yanında Kargo takibi yada Track Package buttonuna tıklıyoruz.
Açılan sayfada Tüm güncellemeleri göster yada See all updates diyoruz.
Bize burada kargonuzun son etkinliğini gösteriyor. Eğer en sonda Teslim edildi yada Delivered yazıyorsa kargonuz size ulaşmadıysa, büyük ihtimal kayboldu yada başka bir adrese teslim edildi demektir.

Bu durumda yapabileceğiniz tek şey paranızı geri iade almaktır. Kısaca refund.

Öncelikle Müşteri hizmetleri ile canlı chat yapacağız. Bunun için hangi amazon sitesinden sipariş verdiyseniz aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Amazon.de Live Chat
Amazon.com Live Chat

Amazon.de üzerinden sipariş verdiyseniz yukarıdaki linke tıklayıp sayfanın üstündeki aramanın altından dili Türkçe yapmanızı öneririm. Size bağlanacak müşteri hizmetleri yetkilisi genelde Türk olacağı için derdinizi rahat anlatırsınız. Türkçe yaptıktan sonra aşağıdaki "Sorununuz hakkında bize daha fazla bilgi verin" kısmından ilgili seçeneği seçip canlı desteğe bağlanabilirsiniz.
Açık açık ürünün gelmediğini iletin ve para iadesi talep edin.

Amazon.de üzerinden siparişleriniz için üstteki linkten açılan sayfada en altta "Tell us more" kısmından seçim yapacağız.
Seçimler sırası ile;
Where's my stuff > Tracking shows delivered but shipment not received diyoruz.
Altta bir Chat buttonu açılıyor ve ona tıklayıp bağlanıyoruz.

Açılacak pencerede sipariş numaranızı yazarsak işler daha hızlı ilerler. Sipariş numaramızı buraya tıklayarak siparişlerimizi görüntülüyoruz. Arından siparişimizin yanındaki buttonlarda "Order details" olana tıklıyoruz. Açılacak sayfada en üstte Order# 121-52129912-2245813 gibi bir numara olacaktır. Bunu kopyalayıp açılan chat penceresinde yazıyoruz ve paramızı geri iade alıyoruz. İade süreci genelde 2-3 gün sürüyor ve kartımız paramız geri yatıyor.

İngilizceniz yeterli değilse bile google translate kullanın. Aynı şekilde destekten gelen mesajlarıda translate ile çevirip anlayabilirsiniz.
Size kısaca basit birkaç cümle yazmak istiyorum, bunlarla sorununuzu anlatabilirsiniz.

Merhaba, siparişimi takip etmek istediğimde teslim edildi diyor ama elime ulaşmadı. Lütfen kontrol eder misiniz?
- Hi, Tracking shows delivered but i didn't get any package. Please check it for me?

Sipariş elime ulaşmadı, paramı iade istiyorum.
- I didn't get my order. I want to refund.

Siparişimi hesabıma hediye kartı olarak tanımlar mısınız? (bu seçenekle hediye kartı tanımlandıktan sonra beklemeden hemen tekrar sipariş verebilirsiniz)
- Would you refund as gift card?

Bu şekil basit cümleler ile para iadenizi alabilirsiniz.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.