Aliexpress Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Aliexpress Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası
Aliexpress, Alibaba Group tarafından 1999 yılında Çin'de kurulmuş bir websitesidir. Çin'de en büyük e-ticaret sitesi olan Aliexpress, dünya genelinde 200'ü aşkın 3.5 milyon satıcı üzerinden hizmet vermektedir. Aliexpress üzerinde olan satıcılar, kendilerine özel dükkan, satıcı sayfaları oluşturup satışlarını yapmaktadırlar. Bu satışların satış güvenliğini ise Aliexpress sağlamaktadır.

Ucuz ürünler ve ücretsiz kargo ile Aliexpress'ten sık sık alışveriş yapmaktayız ve bu alışverişlerin büyük çoğunluğu olumlu geçmekte. Bazen de alışverişlerimizde sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Kargomuz gelmiyor, geç geliyor veya gümrükte takılıp, geri gönderilebiliyor. Bu gibi durumlarda müşterilerin çoğu sorunlarını anlatıp, çözmek için Aliexpress müşteri hizmetleri telefon numarasını aramak istiyorlar.

Aliexpress Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası?

Malesef Aliexpress için Türkiye üzerinden ulaşabileceğiniz bir telefon numarası bulunmuyor. Üzülmeyin bunun yerine aliexpress müşteri hizmetleri ile mesajlaşarak gayet hızlı geri dönüşler ile sorununuzu çözebilirsiniz.

Aliexpress Müşteri Hizmetlerine nasıl mesaj atılır?

Aliexpress müşteri hizmetleri ile iletişime geçip yaşadığınız kargo sorunlarını, ürünü teslim aldıktan sonraki sorunlarınızı, gümrük problemlerini, ürün sorunlarını canlı destek ile müşteri hizmetlerine bildirip sorununuzu anlatabilirsiniz.
Aliexpress müşteri hizmetlerine yazmak için bu linke tıklayarak açılan sayfada Contact Customer Service bölümünde yer alan CHAT NOW buttonuna tıklayıp Aliexpress müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. Konuşma dili ingilizcedir. İngilizce hazır mesajlar için yazının devamında paylaştığım linklerden faydalanabilirsiniz.

Peki sorunumu nasıl çözerim?

Öncelikle çözmek istediğiniz sorunu belirleyin. Yaşadığınız problem satıcı ile ilgili mi? Ürününüz yanlış mı gönderildi, yahut gelmedi mi? Gümrükte sorun mu yaşadınız? Bunu ilk satıcı ile çözmeniz en sağlıklısı olacaktır. Bunun için satıcıya mesaj atmanız ve problemi anlatmanız yeterli. Eğer satıcı ile sorunu çözemediyseniz, Aliexpress müşteri hizmetlerine yazın. Dispute açın ve paranızı geri alın. 1-3 iş günü içerisinde paranızı hızlıca geri alabilirsiniz. Nasıl dispute açılır adlı yazımızı okuyun.

Satıcıya mesaj nasıl atılır?

Eğer satıcı ile problemi çözmek istiyorsanız Aliexpress satıcıya mesaj atmak adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda nasıl satıcıya mesaj atabileceğinizi öğrenebilir hazır ingilizce mesajlar ile ingilizce bilmeseniz bile probleminizi çözebilirsiniz.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.