Aliexpress Kargo Takibinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aliexpress'ten sipariş verirken hepimizin büyük sıkıntısı kaç günde gelecek ve acaba gümrüğe takılacak mı oluyor. Bunun yanında kargonuzu takip ederken dikkat etmeniz gereken önemli hususlar da var. Bazen kargo takibi çileci bir süreç olabiliyor. Bazen takipli kargolarımız takipsiz verilebiliyor. Bazen ise kargolarımız gümrüğe takılıp, geri gönderilebiliyor. Bu gibi Aliexpress kargo takip sorunları için bilmeniz gerekenleri açıkladım.
Aliexpress Kargo Takibi

Aliexpress kargo takip nasıl yapılır?

Aliexpress kargolarını nasıl takip edeceğinizi Aliexpress kargo takibi yazımızı okuyarak detaylıca bilgilendirme alabilir, kargonuzun son durumunu öğrenebilirsiniz. Kargo takip numaranızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Kargo hareketlerini inceleyin

Aliexpress kargonuzu sorguladıktan sonra, kargo hareketlerinizi inceleyin. Ürün hangi ülkeden gönderilmiş, hangi tarihte gönderilmiş. Aliexpress sipariş geçmişinizde yazan tarih ile eşleşiyor mu diye kontrol etmekte fayda var. Bazen 1-2 gün erken yada geç olabilir. Bunu dert etmeyin. Daha fazlası gibi durumlarda kargonun ülkeye giriş yapmasını beklemek gerekiyor.
Satıcının seçmiş olduğu kargo firması İki şekilde size ulaşacaktır.

Uçak ile gelen kargolar
Kargonuzun uçakla geldiğini anlamanın en basit yolu satıcının verdiği kargo şirketinin adında Air veya Registered kelimesi geçer. Eğer geçiyorsa kargonuz takipli kargo ve büyük ihtimal uçak ile gelecektir. Uçak ile gelen kargolar size daha hızlı ulaşır. Ortalama 15 gün içerisinde elinizde olur. Bu süre bazı durumlara göre kısalabilir de uzayabilir de. Seçebileceğiniz ekonomik en hızlı kargo şekli budur.

Gemi ile gelen kargolar
Eğer yukarıdaki kelimeler kargonuzda geçmiyor ise kargonuz gemi ile gelecektir. Gemi ile kargolar en uçak ile gelenlerden daha geç gelir ama çok ucuzdur. Bu yüzden Aliexpress'te fiyatlar ucuzdur ve kargo ücretsizdir.  Aliexpress bize siparişi verdikten sonra 60 gün bir süre tanıyacak. 60 gün içinde eğer kargonuz gelmezse Aliexpress dispute açma yazımızı okuyarak dispute (anlaşmazlık) açıp paranızı geri alabilirsiniz.

Kargomun takipli mi takipsiz mi olduğunu bilmiyorum?

Eğer kargonuzun takipli mi takipsiz mi olduğunu bilmiyorsanız öncelikle bunu öğrenmenin en hızlı yolu satıcının size kargoya verdikten sonra sipariş sayfasında görünen kodu kargo takip sorgulama sitelerinde sorgulatmanız. Herhangi bir hareket varsa zaten size gösterilecektir ve takipli olduğunu anlarsınız. Kargo numaranızı buraya tıklayarak sipariş geçmişinizden öğrenebilirsiniz.
Eğer herhangi bir bilgi yok ise kargonuz genelde takipsizdir.

Kesin bir kanıta varmak için ise satıcıya mesaj atarak öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki hazır metini yazıyorum. Umarım sorununuzu anlatmanızda yardımcı olur.

Merhaba kargom takipli mi yoksa takipsiz mi gönderildi?
Hi, I would like to know my order shipped trackable or untrackable?

Bazen sipariş verirken takipsiz kargo olmasına rağmen satıcılar takipli kargo gönderebilmekte.
Bazen ise takipli seçmenize rağmen takipsiz olarak gönderenler de var. Bunu yaşarsanız aşağıda ne yapmanız gerektiğini yazdım.

Takipli göndermesi için ekstra para verdim ama hala takipsiz yolladı

Bu gibi durumlarda size dispute açmanızı öneririm. İlk olarak isterseniz satıcıya mesaj atın ve sebebini öğrenin. Eğer verdiği cevap sizi tatmin etmezse aliexpress dispute açma yazımızı okuyarak dispute açın ve durumu belirtin.

Dispute sebebine ise aşağıdaki hazır metni yazabilirsiniz.

Takipli kargo için ekstra para ödedim ama satıcı takipsiz yolladı. Paramı geri istiyorum.
I paid extra money for the trackable shipping but seller shipped untrackable. I want to my money back.

Satıcının kargoyu geç vermesi

Bazen bu gibi durumlar başımıza geliyor. Siz siparişinizi verdikten sonra bir sayaç devreye girer ve satıcının bu zaman aralığı içinde ürününüzü kargoya verip size takip kodunu ulaştırması istenir. Bazı satıcılar size sahte - fake takip kodu verebilir. Ürünü kargoya verdim der ve sahte kargo numarasını da yazar. Halbuki ürünü 1 hafta sonra verecektir kargoya. Bu gibi bir şeyden şüphelendiyseniz dispute açın yada satıcı ile sorunu çözmeye çalışın. Çok nadir olsa da bu tarz uyanık satıcılar malesef mevcut.

Kargonuzun gecikmesi durumunda satıcıya mesaj atarak bilgilendirme alabilirsiniz.

Kargoyu kargolaman ne kadar sürecek? Hala kargolamanı ve takip numarasını bekliyorum. Acele eder misin?
How many long to take shipping my package? I am still waiting for the shipping and tracking number. Would you please hurry?

Kargom ne zaman gelir?

Satıcı kargonuzu verdi ve sırada beklemek kaldı. Peki ne kadar bekleyeceksiniz. Takipli bir kargo ile gönderildiyse ortalama 7 gün içinde Türkiye'ye giriş yapacak, 10-20 gün içerisinde kargo elinize ulaşacaktır. Eğer takipsiz kargo ise 60 güne kadar bekleme süremiz olabiliyor malesef. Ama takipsiz olup 15 günde gelen kargolarım da oldu benim. Şimdiye kadar 100 sipariş verdiysem 2-3 tanesi 60 günü geçti ve ben dispute açtım, paramı geri aldım. Kargolar paramı geri aldıktan sonra geldi. 50 tanesi ise 20 gün içerisinde geldi diyebilirim. Kısaca size istatiksel olarak böyle anlatabilirim.

Size burada tavsiyem takipsiz kargolarınız hala 60 güne yaklaşırken gelmedi ise dispute açmanız ve paranızı geri almanızdır. Satıcıya mesaj atarsanız size biraz daha beklemeniz gerektiğini söyler. 60 günü doldurtmaya çalışır. 60 gün geçerse dispute açamazsınız ve paranızı geri talep edemezsiniz. Onun için 55. günde falan dispute açmanızı öneririm. 60 günü doldurmayın. Zaten sipariş sayfanızda bununla ilgili bir sayaç vardır. Ürünün olduğu yerde yazar.

Kargom kapıma mı gelecek yoksa posta kutusu (kapı önü) mü?

Takipli kargolar mutlaka kargo çalışanı tarafından kapınıza kadar gelir ve zilinize basılır ve öyle teslimat yapılır. Takipsiz kargolar ise bazen apartman kapısına diğer zarflar ile tutuşturuluyor, bazen posta kutunuz varsa oraya bırakılabiliyor. Bazen de kargo çalışanı zile basarak size teslim ediyor.

Kargom gümrüğe takıldı

Aliexpress'ten aldığınız bir şey gümrüğe takıldı ise büyük ihtimal gümrük limitini aşan bir ürün sipariş verdiniz ve gümrüğe takılıp sizden gümrük vergisi talep edilecektir.
Gümrük vergisi yazımızı okuyarak ne kadar ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kargom gümrüğe takıldı ve satıcıya geri gönderildi

Kargonuz gümrüğe takılıp, geri gönderildi ise gümrükten geçmesi yasak ürünlerden birini almışsınızdır. Aldığınız tarz ürünü ülkeye sokamazsınız. Yasaklı ürünler listesindedir. Hangi ürünler gümrük yasaklı listesinde olduğunu öğrenmek için gümrükten geçmesi yasak ürünler yazımızı okuyabilirsiniz.

Kargom kayboldu

Eğer kargonuzun kaybolduğunu düşünüyorsanız bunu satıcıya mesaj atarak bildirin. Bunun için aşağıdaki hazır metni kullanabilirsiniz.

Merhaba, takip numarası teslim edildi diyor ama ben paket almadım. Galiba kargom kayboldu.
Hi, tracking number says delivered but i don't get any package. I think my package is lost.
Eğer satıcı yan çiziyorsa ve sizi geçiştirmeye çalışıyor, hazır cevaplar veriyorsa buraya tıklayarak sipariş sayfanıza gidin ve dispute açın. Nasıl dispute açacağınızı bilmiyorsanız veya daha önce hiç yapmadıysanız Aliexpress dispute açma yazımızı okuyabilirsiniz.
Dispute mesajına aşağıdaki mesajı yazabilirsiniz.

Merhaba, takip numarası teslim edildi diyor ama ben paket almadım. Galiba kargom kayboldu. Paramı geri almak istiyorum.
Tracking number says delivered but i don't get any package. I think my package is lost and i want to my money back.
Takipsiz kargolar eğer 55. güne kadar da gelmezse ya kaybolmuştur ya da hala kargodadır. Siz gene de 55. güne kadar gelmeyen kargolar için disputenizi açın.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 1 yorum

  1. Kargom gümrüğe takılmıştı. Yazıyı okuyarak ne yapmam gerektiğini anladım sağolun

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.