Aliexpress mi? Gearbest mi? Hangisi daha iyi?

Aliexpress mi, Gearbest mi? En çok kullanılan Çin alışveriş siteleri arasında en popüler olanları Aliexpress ve Gearbesttir. Ülkemizde de bu böyle. Peki hangisi iyi ?
Aslında bazı noktalardan her ikisinide avantajı var.
Aliexpress mi? Gearbest mi? Hangisi daha iyi?

Fiyatlandırma

Burada ürüne göre değişiyor. Aliexpress'te bazen ürünler gözümüze ucuz gözükse de Gearbest'te aynı ürün daha ucuz olabiliyor. Gearbest indirimleri daha fazla olduğu içinde ürünü daha ucuza alabiliyorsunuz. Genelde elektroik aletlerde Gearbest daha ucuz olabiliyor. Ama misal bir şarj kablosu almak istediğinizde Aliexpress'te daha ucuzunu bulabiliyorsunuz. Bu sebeple bir ürün arıyorsanız mutlaka İki siteninde fiyat karşılaştırmasını yapın.

Kargo Süresi ve Fiyatlandırma

Genelde takipsiz kargolar ile aralarında pek fark yok. Diğer ürünlerde ise şöyle bir fark var. Aliexpress'ten bir ürün alırken takipsiz kargo ile ücretsiz ama siz takipli istediğinizde 10-20$ gibi bir ücret talep edebiliyorsa saçma bir şekilde. Gearbest'te ise bu ücret ilginç bir şekilde 3-5 $ civarı. Yani takipli kargoda gearbest daha önde gibi.

Ürün Çeşitliliği

Ürün olarak Aliexpress daha önce çıkıyor. Ama şunu söylemek lazım Gearbest'inde aşağı kalır yanı yok. Misal bir telefon kılıfını aliexpress'te 200 satıcı satarken gearbest'te 100 satıcı satabiliyor. Aynı ürün iki tarafta da var ama daha çok satıcı tarafından satılıyor. Aliexpress'te herkesin kolaylıkla satış yapabildiği için çok fazla ürün çeşitliliği olmasına şaşırmamak lazım.  Bence aynı ürünü Gearbest'te de bulabildiğim için aralarında fark yok gibi.

Türkçe Çeviri

Gearbest bu konuda kat kat önde. Aliexpress'te çeviriler sanki yeni türkçe öğrenen biri tarafından yazılmış gibi. Gearbest'te ise gayet anlaşılabilir bir Türkçe var.

Mobil uygulama

Aliexpress'te jeton toplama gibi Gearbest mobil uygulamasınında avantajları var. Giriş yaptığınızda size para vermekte ve her hareketinizde ödül kazanmaktasınız. İki uygulamada gayet gezinmesi ve ürün araması kolay.

Teknik Destek

İki sitede de müşteri hizmetleri gayet iyi. Para iadesi düzgün çalışmakta. Gearbest belki bir tık daha iyi olabilir. Ama Aliexpress mesajlarınıza cevap verilmesi konusunda daha hızlı olduğu kesin.

Evet. Aradaki temel farklar bunlar. Hangisini kullanacağınız size kalmış durumda.
Bana göre ufak tefek şeylerde Aliexpress daha iyi. Telefon kılıfı, kablo, ıvır zıvır alırken Aliexpress'i kullanıyorum. Tablet, elektronik cihaz vb gibi şeylerde Gearbest daha iyi gibi.


Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.