Yurtdışından Araba Satın Almak - Araç Getirme

Yurtdışından araba satın almak veya getirmek hepimizin aklına gelmiştir. Vergisi ne olur, ne kadar vergi öderim, vergi hesaplaması. Yurtdışında araba fiyatları ülkemize nazaran daha düşük olduğu için Bir çok insan yurtdışından araba getirip satmayı düşünür.
Peki yurtdışından araba almak ve Türkiye'ye getirmek ne kadar mantıklı ve zor?
Ülkemizde bildiğiniz gibi araba vergilerinin yüksekliği sebebi ile 2. el orta düzey bir arabayı bile zar zor alabiliyor. Bu sebeple bir çok insan yurtdışından araba getirmeyi düşünüyor. Yahut arabayı getirip satmayı.Öncelikle yurtdışından gelen kişinin Yolcu Beraberi Taşıtlar ve Bedelsiz araç ihtali adı altında iki nokta var. İkisinide farklı başlıklarda inceledim.

Öncelikle Bedelsiz araç ithaline bakalım.

Bedelsiz Araç İthali nedir?

Bedelini ülkeden döviz ile değil yurt dışında elde edilen ve ülkeye getirilmesi mecburi olmayan yurtdışından kazanılan kazanç ile satın alınan bazı şajsi ve ticari mahiyete sahip eşyaların yurda ithalidir. Böylece otomobil ve bununla birlikte getirilen karavan, römork, motosiklet, özel uçak ve diğer eğlence ve spor amaçlı vasıtalar Türkiye'ye getirilebilir. Bedelsiz araç ithali gümrük vergisinden muaftır. Aracın motor hacmine göre değişen ÖTV ve KDV serbest dolaşımına giriş sırasında gümrük idarelerince alınır.
Yurtdışından Araba Satın Almak - Araç Getirme

Kimler bedelsiz araç ithali yapabilir?

- Türkiye dışında 24 ay ikamet edip ardından Türkiye Gümrük Bölgesine kesin olarak nakleden Türk vatandaşları bedelsiz araç ithali yapabilir. Yurtdışında son on yıl içinde en az beş yıl ikamet eden kişiler için yerleşim yerine ilişkin bu süre şartı aranmaz.
- Türk vatandaşlığına geçmek için yabancı bir ülkeden gelen ve yerleşim yerini Türkiye'ye kesin olarak nakleden kişiler. (bu kişilerde 24 ay şartı aranmaz)
- Yurtdışında yerleşik yaşayan kişilerin vefatı halinde Türkiye'de yaşayan mirasçıları.
- Yurtdışında milli veya milletlerarası kadrolara sürekli görevli olarak atanıp bu görevden dönen kamu görevlileri.

Şimdi de yurtdışında kalmış ve ülkeye yabancı plakalı araç sokmak yani yolcu ile beraberi taşıt getirmek.

Yurtdışından araba getirmek

Yurtdışında kayıtlı bir araçın Türkiye'de kalma süreleri var. Yurtdışından getirilen bir araç Türkiye'de kayıtlı olmadan 24 ay yani 2 yıl boyunca dolaşabilir. Bu yasa ile ülkemize eğitim veya çalışmak için gelen yabancı uyruklu kişiler ve yurtdışında yaşayıp ülkemize gelen gurbetçiler için büyük kolaylık.
Yukarıda bahsettiğim yurtdışından gelen araçların Türkiye'de serbest dolaşım süresi herkes için değil. 2 yıl boyunca yurtdışı plakalı aracı ile Türkiye sınırları içerisinde yaşayıp burada ikamet eden insanlar yararlanamıyor. Yani kalkıp bi Almanya yapıp arabayı alayım oradan süre süre Kapıkuleden girerim ülkeye diyemiyorsunuz.

Yurtdışından araç getirmek için gerekli belgeler


 • Kişinin ülkesine göre kimliği ve pasaportu
 • Yurt dışından araç getirmek isteyen emekliler için yurt dışından emekli olduğuna dair belge. Bu belge konsolosluktan onaylı Türkçe tercümeli olmalıdır.
 • Çalışmak için Türkiye'ye gelen yabancıların Çalışma ve Sosyal Bakanlığından alacağı çalışma izni belgesi ve mavi kartlılar için SGK pirimi ödendiğine dair belge.
 • Türkiye'de geçerli olan taşıta ait sigorta poliçesi. Eğer taşıtın sigorta poliçesi Türkiye sınırları içinde geçerli değil ise gümrüğe en yakın sigorta acentesinden sigorta edilir.
 • Eğer öğrenim için bulunan kişiler ise kayıtlı olduğu okuldan öğrenci olduğuna ilişkin belge.
 • Taşıtın sahiplik(mülkiyet) belgesi. Eğer taşıt ülkeye giriş yapan kişiye ait değilse geçerli bir kira sözleşmesi veya vekaletname.

Yurtdışından araba getirmenin şartları

Yurtıdşından arabayı biz getiremiyoruz hali ile. Mutlaka yurtdışında son bir yıl içinde 185 günden uzun kesintisiz olarak kalmış kişiler getirebilir. Yani biz uçağa atlayıp arabayı alıp hop Kapıkule'den giriş yapamıyoruz. Bunun için böyle bir şart var.

Arabayı getirdik 2 yıl doldu sonra?

Yurtdışından getirdiğiniz araç 2 yıl sonunda tekrar yurtdışına çıkması gerekmekte ve tekrar hak sahibi olabilmek için bi 185 gün daha yurtdışında kalmak gerekmekte.
Böyle bir döngüsü mevcut yurtdışından araba getirmenin.

Yurtdışından gelen arabayı kimler kullanabilir?

Öncelikle araba ülkeye girerken hangi ülkeden geldi ise o kişinin o ülkede araba için tecili olması lazım.
Örnek:
Fuat Almanya'da yaşıyor ve Mercedes sınıfı bir arabası var. Bunu Türkiye'ye tatile giderken götürmek istiyor. Aracın Almanya tecil kayıtlarının Fuat'ın üzerine olması gerekmekte. Ülkeye girerken araç Fuat'ın üzerine kayıt edilir. Buradaki temel şart aracı Fuat beyin kullanmasıdır. 
Getirilen aracı hak sahibi ve vekalet sahibi kişiler ayrıca Fuat'ın eşi, annesi, babası, çocukları kullanabilir. 

Hangi ülkeden araba alıp, getirebiliriz?

Tüm ülkelerden araba alıp getirebilirsiniz. Herhangi bir ülke sınırlaması yoktur.

MZ - MA plakalar

Yurtdışından gelen arabalara MZ - MA harflerini taşıyan verilen plakalardır.

Gümrük ve ticaret bakanlığının sitesinde yukarıda özetini geçtiğim noktalar detaylı olarak anlatılmış.
Bedelsiz nakil vasıtası ithali için detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Aklınızda ki bir çok soru işaretini giderecektir.
Yurtdışından Yolcu ile birlikte araç getirme yazısını ise buradan okuyabilirsiniz.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 2 yorum

 1. YURTDIŞINDA IKAMET YOK. TÜM VERGILERI ODEYIP YURT DIŞINDAN ARAÇ NASIL ALINIYOR? GECICI YADA KESIN DÖNÜŞ DEĞIL SORUM.

  YanıtlaSil
 2. Aynen hiç orada yaşamadan araç alınmıyor mu

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.