Yurtdışı Voltaj Farkı - Amerika, Avrupa ve Türkiye

Yurtdışından elektronik ürün aldığınızda arasında voltaj farkı olabilir. Yurtdışından alınan cihazların fişleri farklı olduğu için prizlere uymaz. Uysa bile cihazın çalışmasında sorunlar olabilir.
Avrupada ve birçok başka ülkede elektrik devreleri 220 volt standart iken ABD, Kanada ve Japonya gibi bazı ülkelerde 110 volt kullanılır. Priz, fiş şalter kablo kendi ülkenin elektrik sistemine göre dizayn edilip üretilmiştir. Bu şekilde farklı volt ve değerlerde kullanmak cihaza zarar verebilir.

Genelde ülkerler 220 volt ya da 110 volt değerini kullanır. Biz Türkiye olarak 220 volt değerini kullanıyoruz.
İngiltere, fransa ve almanyadan alacağınız elektronik ürünler 220 volt değerinde olacaktır. Bu cihazlar bizde sorun yaratmaz. Fişleri farklı olduğu için basit bir elektronikçiden alacağınız ucuz dönüştürücü ile prizin ucuna takıp kullanmaya devam edebilirsiniz.
örnek bir dönüştürücü

Amerika'dan alacağınız bir elektronik alet 110 volt değerine göre üretildiği için Türkiye'de 220 volt değerinde sorunlar olacaktır.
Amerika'dan aldığınız elektronik aletin fişini Türkiye'de üstteki gibi bir dönüştürücü ile taktığınızda büyük ihtimal yanık kokusu alacaksınız ve ürün yanacaktır. Eğer aldığınız ürünün adaptörü var ve üstünde 100-24V 50/60 Hz gibi yazıyorsa büyük ihtimal adaptörü üstteki gibi bir dönüştürücü ile kullanabilirsiniz.
Trafolu Adaptör 100w 220v 110v
110 Volt olasada ürünü almanız gerekiyor ve Türkiye'de 220 volt değerine sahip elektrik şebekelerine bağlayacaksınız. Öncelikle bir adet trafolu adaptör almanız gerekiyor. 100w 220v 110v şeklinde alacağınız bir trafolu adaptör Amerika'dan aldığınız elektronik aletleri rahatlıkla kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

Bu trafolu adaptör ile amerikan prizi türkiye prizi dönüştürücüsü ile rahatlıkla kullanmanıza olanak sağlar. Bu ürünü herhangi bir elektrikçiye sorarak alabilirsiniz. Elektrikçiye 110 volt için üretilmiş elektronik ürünü 220 volt Türkiye'de kullanacağını anlattığınızda size yardımcı olacaktır.
Lütfen sadece basit bir dönüştürücü almayın. Bu volt düşürmez. Elektronik aletinizi yakabilir. Bu konuda dikkatli olmaya özen gösterin.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.