Gümrük Vergisi Hesaplama - Gümrük Vergisi Oranı Yüzde Kaç?

Gümrük vergisi nasıl hesaplanır, gümrük vergisi oranları yüzde kaçtır? Yurtdışından siparişlerimiz belli bir limitin üzerinde ise gümrüğe takılacak ve bizden gümrük vergisi talep edilecektir. Bu konu hakkında bir çok insan gümrük vergisi oranını, kaç para ödemesi gerektiğini ve nereye ödeyeceğini bilmemekte. Bu yazı ile basitçe size kaç para gümrük vergisi ödersiniz, nereye ödersiniz ve gümrük vergisi limitinden bahsetmeye çalıştım.
Gümrük Vergisi Hesaplama - Gümrük Vergisi Oranı Yüzde Kaç?

Gümrük vergisi sınırı (limiti) kaçtır?

Yurtdışından sipariş verdiğiniz 22 Euro üzeri tüm ürünlerden gümrük vergisi alınır.

Gümrük vergisi oranı dolar olarak hesaplama?

Eğer dolar olarak ürünü ödediyseniz ve dolar olarak sınırı merak ediyorsanız basit buraya tıklayarak google üzerinden 22 Euronun kaç dolar ettiğini görün. Eğer siparişiniz bu limitin üzerinde ise gümrük vergisi ödersiniz.
Ayrıca diğer kurlara görede bu hesaplama yöntemini de kullanabilirsiniz.
Dolar olarak sipariş verdiğiniz bir ürün eğer limiti geçiyorsa aşağıda nasıl hesaplanacağınızı öğrenin ve lütfen euro yerine dolar (ya da hangi para biriminden aldıysanız) yazıp hesaplayın ve kaç dolar ödeyeceğinizi öğrenin.

Gümrük vergisi oranları kaçtır? 

Ürün hangi ülkeden gönderildiğine göre değişmektedir. Avrupa birliği ülkelerinden gönderilen ürünlerden %18 gümrük vergisi alınır. Diğer ülkelerden gönderilen ürünlerde bu oran %20'dir.

Gümrük vergisi nasıl hesaplanır?

Gümrük vergisini hesaplarken siparişinizin tutarına belirtilen vergi oranlarına göre işlem yapmaktır.
Aşağıdaki formülde nasıl basitçe hesaplayacağınızı belirttim.
(Sipariş tutarı / 100 ) * 18 = AB ülkelerinden gelen ürünler için gümrük vergisi
(Sipariş tutarı / 100 ) * 20 = AB ülkeleri dışından gelen ürünler için gümrük vergisi

Örnek:
200 Euro bir siparişinizin gümrük vergisini hesaplayalım.
Ürün Fransa'dan gelmiş olsun. Fransa AB ülkesi olduğu için AB ülkesi oranı %18.
200 Euro dedik. 200'ü 100'e bölelim sonuç 2.
2 ile 18'i çarpalım sonuç 36.
36 Euro gümrük vergisi ödeyeceğiz.

Gümrük vergisini nereye öderim?

Eğer kargonuz PTT tarafından taşınıyorsa ve gümrük sınırını geçiyorsa Posta İşlem Merkezi'ne (PİM)
gönderilir ve hangi şehire gidecek ise o şehirdeki PTT müdürlüğüne gönderilecektir. Sizin yapmanız gereken tek şey PTT müdürlüğüne gidip gümrük vergisini ödemeniz.

Eğer kargonuz diğer özel firmalar ile geliyorsa gümrük vergisi biraz daha farklı işleyebilimekte. DHL, UPS, FedEx, TNT ve benzeri özel kargo firmaları tarafından gelen ürünlerde eğer gümrük vergisi ödemeniz gereken bir kargonuz var ise bu firmalar sizinle iletişime geçiyorlar ve gümrük işlemleri için bazı belgeler isteyebiliyorlar. Bu belgeler aldığınız ürüne göre değişebiliyor. Bu belgeleri gönderirken aynı zamanda ödemeniz gereken gümrük ücretini ve nereye ödemeniz gerektiğini de size söylüyorlar. Gümrük ücretini ödedikten sonra dekontu ve gönderilen belgeleri tamamlayarak geri gönderiyorsunuz. Ardından gümrük işlemleriniz tamamlanıyor ve kargo firması siparişinizi gönderiyor. Bu özel firmalar ile gümrük ve vergi maliyeti diğer devlet kargo firmalarına göre daha fazla olabiliyor. Eğer aciliyetiniz yoksa mümkün oldukça devlet kargo firmaları ile çalışmaya özen gösterin.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 31 yorum

 1. 1150 dolarlık bir ürün alsak geçmeme gibi bir durum olur mu vergisini ödersek ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ürünün ne olduğuna bağlı, eğer gümrükten geçmesi yasaklı ürünlerden ise vergisini versenizde alamazsınız.

   Sil
 2. Çinden 1248 dolarlık mal almayı planlamaktayız (e-ticaret sitesinde satış yapmak üzere). Ürün adedi 300, tek ağırlığı 0.62 kg ölçüler 20.0 * 20.0 * 20.0 (cm). Muhtemelen satıcı toplamda 3 farklı koli içerisinde bu ürünleri göndericek ve kargo şirketimiz adına gelicek yani vergiye tabi'yiz, ortalama ne kadar vergi ödememiz gerekir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynı üründen birden fazla sipariş ederseniz ticariye girer. 300 ürün için size ekstra vergiler çıkar.

   Sil
 3. Merhaba. Almanyadan gönderilecek kolimiz var. Fiyatı 700 euro . ptt üzerinden gelecek herhangi birsekide sorun yasamayiz demi ? Ayrica bulunduğumuz semte en yakın olan ptt şubesinden alabiliriz sanırım. 700 euro: gümrük fiyatı 126 euro öderiz öyle degil mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hangi kargo ile gönderiliyor bilmiyorum ama almanyadan gönderirken sordurun. Ptt ile alabilirsiniz. Fiyat 700 euro ise %18 gümrük vergisi ödersiniz almanya avrupa ülkesi olduğundan..

   Sil
 4. Ben çinden 1000 dolarlık ürün getirmeyi düşünüyorum. Toplam ağırlığı 40 kg gibi bişey olacak. Vergi 200 dolar mı olacak. Bide benim dükkan felan yok şahıs adına isteyeceğiz. Herhangi bir sıkıntı olur mu vergi dışında

  YanıtlaSil
 5. Merhaba Turkiyede hangi kargo ile dagitim yapilmaktadir acaba

  YanıtlaSil
 6. Cinden tıraş bıçağı vs. Alacağım yaklaşık 10000$ gibi gümrüğe takilirmi ve herhangi bir esnaf olmak dahami iyi olur

  YanıtlaSil
 7. banggood sitesinden toplamda 1435 liralık 30 parça ürün aldım. 10 koli halinde gelecek. Sadece 3 parça sınır üstünde. Bu 3 parça ayrı ayrı kolilerin içinde. Dolayısıyla bu üç koli aldığım toplam ürün miktarının yarısına yakın yani 825 liraya eşit. Şimdi gümrük vergisi hesaplanırken sınır üstünde bulunan 3 parçaya mı yoksa koli içindekilerinin toplamına mı bakılacak?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 10 koli gelecek demişsiniz. kolilerin her biri gümrük sınırını geçmiyorsa vergi ödemezsiniz. Ama çok fazla da ürün almışsınız. Hepsi aynı ürün. Bi sıkıntı olacağını sanmıyorum gerçi.

   Sil
 8. hocam merhabalar,

  alibaba üzerinden araba direksiyon siparişi vereceğim. adet fiyatından dolayı gümrüğe takılacağı kesin. merak ettiğim konu şu, tek kargo ücreti ödeyerek 3 adet direksiyon siparişi versem, her bir direksiyon için % 20 vergi ödemesi dışında bir ödemem olur mu ?

  YanıtlaSil
 9. yılmaz.

  merhaba, ben aliexpresten araç üstü kamp çadırı almak isiyorum 1 tane. fiyat 650 dolar. vergisine razıyım. bu ürün yurt dışından yasaklılar listesinde midir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasaklılar listesinde değil bildiğim kadarıyla sadece vergi ödersiniz

   Sil
 10. Amazon üzerinden 400$ değerinde balık bulucu almak istiyorum. Gümrük te sorun çıkar mı. Bu üründe kısıtlama var mı.

  YanıtlaSil
 11. SAAT aldım farklı farklı ülkelerden bazılarından 3 5 adet aldım aynı üründen toplamda 1000 tl yapıyor vergi harici fazladan ödeme cıkartırlarmı bana ?

  YanıtlaSil
 12. Merhaba Çin'den bir ürün alacağım anakart. Özel kendim için bir adet fiyatı 48.71 dolar. Daha önce 12 aralık 2017 de ekran kartı aldım 45 dolara fakat vergi ödemedim. Bunda öder miyim?

  YanıtlaSil
 13. Merhabalar AliExpress ten 2 adet telefon kılıfı 2 adet telefon tutacağı 1 adet te araç Bluetooth ürünü aldım toplamda 31 usd tuttu buna gümrük vergisi öder miyim

  YanıtlaSil
 14. Merhaba Aliexpresten bir kot pantolon alacağım 65 dolar ona da mı vergi öderim

  YanıtlaSil
 15. merhaba. geek ten 1 adet dron aldım. 60 EUR (karşiliğı 292 TL) ödedim. Türkiye'ye girişte buna vergi öder miyim veya başka bir engel çıkar mı?

  YanıtlaSil
 16. Amazon.com dan 399 dolara bir ürün sipariş edeceğim kaç lira gümrük vergisi öderim

  YanıtlaSil
 17. 1500 $ 1 ÜRÜN ALACAGIM VERGİSİ NE OLUR
  BU ÜRÜNÜN TÜRKİYEDE DAGITIMI YAPMAYAI DÜŞÜNÜYORUM

  YanıtlaSil
 18. Herkese Merhabalar ,

  Öncelikle , Paket Posta diye tabir ettiğimiz PTT ile eşyaların gelmesi durumunda 30 KG geçmemeli ve ticari değer arz etmemelidir.Son Bakanlar Kurulu Kararı ile muafiyet hakkı 22 EURO geçmeyen eşyalar için uygulanmaktadır.22 EURO yu geçmemek ve ticari miktar arz etmemek koşuluyla eşya için herhangi bir vergi tahsil edilmemektedir.Ticari mahiyette olup olmadığına Gümrük Muayene Memurları karar verirler. Paket posta ile gelen ürünler ticari miktar arz etmemek üzere 1500 EURO ya kadar getirilebilir. Burada vergilendirme eşyanın kıymeti üzerinden muaf olan 22 EURO düşülerek Avrupa dan geliyorsa %18 , Diğer ülkelerden geliyorsa , %20 tek ve maktu vergi alınmaktadır.1500 Euro geçen eşyalar için bir Gümrük Müşavirlik Şirketine vekaletname vererek beyanname ile oluşacak vergiler ödenip , ticaret politikaları uygulanıp , diğer ek mali yükler ödenerek eşyanızı serbest dolaşıma sokabilirsiniz.Yani eşyanızı teslim alabilirsiniz.Farklı sorularınız için ,
  orkun@isilgumrukleme.com.tr adresi üzerinden irtibata geçebilirsiniz.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 19. Merhaba siz 18 20 demissiniz ancak başka sitede bir sürü vergi tutarı yazılmış ordion navlun hamal vs bu 22 euro geçen 1 üründe olsa uygulanırmi ve ticareti yapmak istesem aynı maldan miktar sınırı varmi tesekkurler

  YanıtlaSil
 20. Çinden 49.79$ lık 0.50kg 10cm*10cm*10cm lil bir kargom var gümrük takılır mı takılırsa ne kadar öderim?

  YanıtlaSil
 21. Amerikan malı olan, sanayi tipi çift bileşenli bir yapıştırıcı getirmek istiyorum.
  her bileşeni yaklaşık 24 kg. her bileşen ayrı ayrı kovalarda (üzerinde part A ve part B diye ayırıyor)ve herbiri fiyatı 1040$ toplam 2080$
  Bu ürüne ödeyeceğim vergi nekadar olur? almanyaya getirirsem oradan ülkeye soksam daha az mı vergi öderim? kimyasal bir ürün olduğu için acaba farklı bir prosedür veya ekstra test vb. olabilir mi? ürünün MSDS belgesinde yanıcı veya patlayıcı olmadığını bildiriyor.

  YanıtlaSil
 22. Merhaba 64$ a telefon ekranı almak istiyorum aliexpress ten. 1 adet kendi telefonum için. Sizce vergi cıkarmı teşekkürler

  YanıtlaSil
 23. 100 dolarlık ürün gümrüğe takilirsa almazsak urunun fiyatı bize geri ödenir mi

  YanıtlaSil
 24. Ben Güney Koreden 50.56$'lık bir Kpop Albüm siparişi verdim.Kargonun içinde 3 ürün var.Gümrük vergisi neye göre hesaplanıyor ? Içindeki ürün sayısı vergi hesaplanırken önemli mi ? %20 vergi alıyorlar ya hani, bu hesaplama ürün başına mı yoksa kutu başına mı ?

  YanıtlaSil
 25. Merhaba, 57$ (328tl) ye AliExpress ten ekranlı oyo teyp aldım 120 tl vergi çıkmış. Vergi oranına göre 70tl gibi bir ücret çıkması gerekiyordu. Aldığım üründe farklı bir durummu var acaba?

  YanıtlaSil
 26. Aliexperss'ten 1 adet 180 dolara yani 1000 tl'ye oto teyp alacağım gümrük vergisi %20 olarak 200 tl mi cıkar

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.