China Post Ordinary Small Packet Plus Takibi, Kaç Günde Gelir?

China Post Ordinary Small Packet Plus kargolarınız Çin'den takipsiz olarak küçük paket olarak gelecektir. Aliexpress gibi çin sitelerinden alacağınız ücretsiz kargo ile gönderilen ufak ürünlerin çoğu China Post Ordinary Small Packet Plus ile gönderilir.  Ürün sayfasında veya takip sayfasında shipping to turkey via china post ordinary small packet plus yazabilir. Böyle birşey yazıyorsa kargonuz China Post Ordinary Small Packet Plus ile gönderilmiştir veya gönderilecektir. Ayrıca  çin post sıradan küçük paket plus yada çin post olağan küçük paket plus olarak da yazabilir.
China Post Ordinary Small Packet Plus Takibi, Kaç Günde Gelir?
China Post Ordinary Small Packet Plus Çin'de en aktif kargo şekillerinden biridir.  Hafif ve ucuz ürünleri satıcılar bu kargo seçeneği ile küçük paketler ile kargolar. Burada küçük paketten kastım bir zarf olabilir hatta 10cm x 10cm boyutlarında bir zarf. China Post Registered Air Mail aksine daha yavaştır. Takip etmesi sağlıklı değildir.

Kargonuz bu kargo firmasıyla mı geliyor emin olun!

Aliexpress üzerinden sipariş verdiyseniz ve kargonuzun China Post Ordinary Small Packet Plus ile gelip gelmediğini öğrenmenin en basit yolu kargo detaylarını görmektir. Bunun için buraya tıklayarak aliexpress sipariş sayfasınıza gidin. Ardından siparişinizin detayını görüp, Logistics Information bölümünde China Post Ordinary Small Packet Plus yazdığına emin olun.

China Post Ordinary Small Packet Plus takibi

China Post Ordinary Small Packet Plus ile gönderilen takip edilemez gibi birşey. Neden böyle söylediğimi şöyle açıklamak gerekirse, ucuz olduğu için takibi yok gibi birşeydir. Burada ki yok gibi kelimesi ise Çin sınırları dışında geçerli. Yani China Post Ordinary Small Packet Plus ile gönderilen paketiniz Çin'den çıkana kadar takip edilebilir. Bazen satıcı size sahte bir rastgele takip numarası verebilir. Siz sorgulatsanızda kesin sonuç göremezsiniz. Bu sebeple takipsiz kargo olarak geçer. Ucuz etin yahnisi diyeceğim ama bu kargo yöntemi sayesinde 1$'a ücretsiz kargo ile Çin'den paket alıyoruz. PTT tarafından size dağıtılacaktır. Kargonuz için PTT ofisine boşuna gitmenizi önermem. PTT çalışanları takipsiz kargo olduğu için takip kodu ile kargonuzu sorgulatamadığı için kargonun nerede olduğunu bilemezler.

China Post Ordinary Small Packet Plus kaç günde gelir?

Kargonuz siparişinizi verdikten hemen sonra kargolanmaz. Satıcıya verilen süre vardır. Bu süre sonunda satıcı kargonuzu kargoladığını size bildirir. Satıcı kargonuzu kargoya verdikten sonra 5-10 günlük bir süre içerisinde kargonuz size ulaştırılmak üzere harekete geçer. Bu süre kargonun ana dağıtım merkezlerine giderken dolaşırken geçirdiği süre diyebiliriz. Bu süre sonunda kargonuz ortalama 20 ila 60 gün içerisinde elinize geçer. Bu süre daha da kısalabilir. Takipsiz olarak 2 haftada gelmiş kargolarım mevcut. Bu süre Çin'in hangi bölgesinden kargolandığına göre değişebiliyor. Çin'in merkezi yerlerinden kargoya verilen kargolar birazcık daha hızlı gelirken diğer yerlerinden kargoya verilenler süreyi azıcık uzatabiliyor. Kargonuz Türkiye'ye girdikten sonra PTT kargo size teslim ediyor.

Eğer kargonuz bu şekilde gönderildi ise dikkat etmeniz gerekenler

Eğer kargonuz China Post Ordinary Small Packet Plus ile gönderildi ise dikkat etmeniz gerekenler eğer siparişi verdikten sonra bir süre var ise buna dikkat edin. Aliexpress gibi sitelerde bildiğiniz gibi böyle bir sayaç var. Genelde ortalama 60 günden geri sayar. 60 gün sonunda kargonuz gelmedi ise paranızı geri alırsınız yada ek süre istersiniz. Onun için buna dikkat etmeye çalışın.
China Post Ordinary Small Packet Plus ile gönderilen kargolar genelde apartman kapılarına veya posta kutularına bırakılıyor. Yani PTT görevlisinin size bunu elden vermesi gibi bir zorunluluğu yok.
Apartman kapılarına bırakılabildiği içinde çalınma gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Onun için dikkatli olmanızda fayda var. Eğer değerli bir ürün sipariş verdiyseniz seçeneğiniz varsa 1-2 $ fazla verip China Post Registered Air Mail Kargo ile kargonuzun gönderilmesini seçin.
China Post Ordinary Small Packet Plus ile gönderilen kargolarınız yolda size ulaşırken kaybolabilir. Böyle bir durumda var malesef. Onun için güvenli alışveriş sitelerinden ve güvenli satıcılardan alışveriş yapmaya çalışın.
O kadar çok kaybolma ve çalınma dedim ki sanki her kargo çalınıyor. Benim China Post Ordinary Small Packet Plus ile gönderilen hiç bir kargom ne kayboldu ne çalındı. Belki 100 sipariş vermişimdir ama hiç bir problem ile karşılamadım. Bir kargom 80 gün sonunda gelmişti onda da 60 gün dolmadan aliexpress dispute açarak paramı geri almıştım. Kargo 80. gün sonunda hiç beklemediğim bir zamanda gelmiş ve şaşırmıştım. Ardından Aliexpress'ten satıcı ile iletişime geçip aynı ürünü tekrar satın alıp satıcıya ürünü göndermemesini istemiştim. Satıcı kabul etmeyip hediye etmişti ürünü. Ürün'de 50 kuruşluk bir dokunmatik kalem idi tabletler için. Evet 50 kuruşluk sipariş verip ücretsiz kargo ile elime ulaşmıştı Çin'den. İşte böyle güzelliği de var China Post Ordinary Small Packet Plus kargo seçeneğinin.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.