Amazon Ürün İadesi Yapmak - Geri Gönderme

Amazon'dan aldığınız ürünleri bazı durumlarda iade etmeniz gerekebilir. Bu durumda yapmanız gerekenler basit. Amazon ürün iadesi yapmak, amazon'a geri gönderip para iadesi almak çok kolay birşeydir. Beğenmediğiniz veya beklediğiniz gibi gelmeyen ürünlerinizi amazon'a geri gönderip para iadesi alabilirsiniz. Yapmanız gereken ve aklınıza takılan soruları size aşağıda madde madde yazmaya çalışarak anlattım.

Ürünü iadesi yaparken kargo ücretini kim ödüyor?

Amazon ürün iadesi yaparken kargo ücretini siz ödüyorsunuz yalnız daha sonra Amazon Chat ile iletişime geçerek kargo tutarını geri alabilirsiniz. Amazon ürün iadesi yaparken kargo ücretini ödeme zorunluluğunuz yoktur. Daha sonra paranızı geri alırsınız. Karşı ödemeli de yollayamayacağınız için kendi cebinizden verip amazondan daha sonra geri alın.

Hangi kargo şirketi ile ürün iadesi yapmalıyım?

Ürün iadesi yaparken PTT kargoyu kullanmanız sizin için daha ekonomik olacaktır. Hem daha ucuz hem diğer şirketlere göre daha uygun.
amazon ürün iadesi
ürünü geri gönderirken sağlam şekilde kutulayın

Amazon ürün iadesi için yapılması gerekenler

Amazon Chat ile iletişime geçin. Siparişinizi iade etmek istediğinizi söyleyin. Size iade için bir belge gönderecekler. Bu belgeyinin çıktısını alın ve iade edeceğiniz ürünün kutusunun üzerine yapıştırın. Yapıştırırken şeffaf dosya içine koyun ki yolda yağmur çamur derken dosya zarar görmesin.

Eğer chat ile uğraşmadan ürün iadesi yapmak istiyorsanız buraya tıklayarak siparişlerinizin olduğu sayfaya gidin. Siparişinizin yanında Return or replace items buttonuna tıklayarak hangi ürünü iade edeceğinizi seçebilirsiniz.

Size verdikleri bu belgeleri kutuya yapıştırmadan önce birkaç bilgiyi doldurmanız gerekmekte.

Commercial Invoice
Alıcı bilgilerinin bulunduğu fatura gibi olan kağıtta aşağıdaki alanlar olacaktır.

Carrier Tracking Number :
Buraya hangi kargo ile ürünü geri gönderiyorsak takip numarasını yazıyoruz. PTT ile tavsiye etmiştim. Kargonuzun PTT  tarafından size verilen takip numarasını yazın.

Shipper Signature :
Buraya imzanızı atıyorsunuz.

Date :
İmzanızı attığınız yerin hemen yanında kargoyu gönderdiğiniz tarihi yazıyorsunuz.

Return Mailing Label
Bu belgede FROM kısmına adımızı soyadımızı ve adresimizi yazıyoruz. (Türkçe harf kullanmadan)
Ardından bunu da kutunun üzerine yapıştıralım.

Return Authorization Label
Bu kısımdaki barkodu kesip kutunu üzerine yapıştıralım.

Tüm belgeleri kutuya yapıştırdıktan sonra kargoyu veriyoruz ve beklemeye koyuluyoruz. Kargonuz amazona ulaştıktan sonra size gerekli bilgilendirme yapılacak, ürünün parası + kargolarken ödediğiniz ücreti geri alacaksınızdır ya da aynı üründen farklı bir tane alabilirsiniz.

Amazon ürün iadesi kaç günde yapılır ?

Kargonuz amazon'a ulaştıktan sonra işlemleriniz başlar. Kargonuz amazon'a ulaştıktan sonra ürün iadesi için Amazon Chat ile sohbet edebilir paranızı kaç günde geri alabileceğinizi sorabilirsiniz. Amazon müşteri hizmetleri her sorunuza yardımcı olacak şekilde eksiksiz cevap verecektir.

Bu yazı için yararlı kelimeler

  • amazon iade kargo ücreti
  • amazon ürün iadesi nasıl yapılır
  • amazon bozuk ürün
  • amazon ürün iade süreci
  • amazon nasıl iade edilir
  • amazon değişim
  • amazon hasarlı ürün
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 1 yorum

Blogger tarafından desteklenmektedir.