Amazon Gümrük Vergisi Sınırı, Nasıl Hesaplanır?

En çok alışveriş yaptığımız Amazon.de yani Amazon Almanya'da gümrük vergisi ve ücreti nasıl işliyor? Amazon gümrük vergisini ödüyor mu? Nasıl ödüyor? Daha önceki yazılarımda Amazon'un gümrük vergisini sipariş alırken tutara eklendiğini söylemiştim. Bu yazı ile Amazon.de gümrük vergisini nasıl kestiğini ve ne kadar gümrük vergisi ödeyeceğinizden bahsedeceğim.

Amazon.de'den sipariş verirken eğer ürün 22 Euro üzerinde ise sizden gümrük vergisi alınır böylelikle gümrük problemleri ile uğraşmak durumunda kalmasınız. Peki nedir bu amazon gümrük vergisi? Hangi durumlarda gümrük vergisi alınmaz?
Amazon Gümrük Vergisi Sınırı, Nasıl Hesaplanır?
Amazon'da 22 Euro üzeri ürünler ürünü satan Amazon ise vergi otomatik hesaplanır ve ücrete eklenir. Ürünün fiyatını öderken gümrük ücretinide ödersiniz. Amazon sizin adınıza vergiyi otomatik alır ve devlete öder. Bir daha ekstra para ödemezsiniz. 
Eğer ürünün satıcısı başka ise ekstra vergi çıkmıyor. Böyle bir durumda ürün gümrüğe takılıyor ve gümrük ücreti çıkıyor. Bunuda en yakın PTT şubesinden bilgi alarak gümrük ücretini ödeyip ürünü teslim alabiliyorsunuz. Birden çok ürün aldınız satıcıların hepsi Amazon'un kendisi ama bir tanesi farklı bir satıcı ise gene gümrük ücreti fiyata yansıtılmaz ve gümrüğe takılır.
Kısaca satıcısı amazon olan ürünlerde gümrük ücreti sipariş geçerken otomatik fiyata ekleniyor. Eğer satıcısı amazon olmayan 1 Euroluk ekstra bir ürün alsak bile bu vergi eklenmiyor ve gümrüğe takılıp gümrük ücretini burada ödememiz gerekiyor.

Amazon gümrük limiti ne kadar?

Yurtdışı siparişlerinde geçerli olan vergi limiti 22 Euro olarak belirlenmiştir. Tutarı 22 Euro üzeri ürünlerde gümrük vergisi ödersiniz.

Siparişime gümrük vergisinin eklendiğini nasıl anlarım?

Ödeme ekranında bunun bilgisi size verilecektir. Import Fee Deposits - İthalat Ücret Depozitosu adı altında ekstra bir fiyat yazıyorsa o gümrük vergi ücretidir. Bunu siparişlerinizden kaldıramazsınız. Ürünün satıcısı amazon ise otomatik siparişinize ekler bunu.

Amazon'dan sipariş verirken gümrük vergisini nasıl öderim?

22 Euronun üzerinde siparişlerinizde satıcı amazon ise gümrük ücreti otomatik hesaplanır ve fiyata yansır. Sipariş verirken ödeme ekranında ürün fiyatına eklenmiş olarak bunu görüp ödemeyi yaparsınız. Gerisine amazon sizin adınıza herşeyi yapar, ürün size sorunsuzca teslim edilir. Gümrük ile de uğraşmak zorunda kalmazsınız. 

Amazon gümrük vergisi nasıl hesaplanır?

22 Euro ve üzeri siparişlerde gümrük vergisi ürünün fiyatı üzerinden Avrupa birliği ülkelerinden gelen ürünler için %18, Avrupa birliği dışından gelen ürünler için ise %20 olarak hesaplanır. Amazon.de Almanya'da olduğu için ve Almanya da AB üyesi olduğu için %18 vergi ödersiniz.

Amazon gümrük vergisi nereden ödenir?

Eğer sipariş verirken gümrük vergisi ödemediyseniz ürününüz 22 Euro üzerinde ise gümrüğe takılıp sizden gümrük ücreti talep edilecektir. Böyle bir durumda paniğe kapılmadan en yakın size PTT şubesine gidip oradan bilgi alın. PTT memuru size izlemeniz yolu gösterecektir. Gümrük vergisini ödeyip ürününüzü teslim alabilirsiniz.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.