Aliexpress'ten Oyuncak Almak Ne Kadar Sağlıklı?

Aliexpress ucuz ve güvenilir bir alışveriş sitesi. Peki aliexpress'te satılan oyuncaklar, oyuncak bebekler ve diğer plastik oyuncaklar ne kadar sağlıklı?
Artık neredeyse bir çok ihtiyacımızı aliexpress'ten karşılamaya çalışıyoruz. Ucuz ve ücretsiz kargo seçenekleri ve müşteri memnuniyeti açısından alternatif site yok gibi birşey. Elektronikten, aksesuarlara, giyimden, saatlere her şey var.
Aliexpress'ten Oyuncak Almak

Peki çocuklarımıza Aliexpress üzerinden oyuncak almak

Aliexpress'te satılan her şey sağlık ve denetlemeye tabi değil. Bu en basitinden plastik ürünler. Bu ürünlerde kullanılan boyalar, kimyasallar sağlık açısından risk oluşturabilmekte. Küçük çocuklar hatta bebekler oynasın diye üretilen oyuncaklar da buna dahil. Aliexpress'ten satılan tüm oyuncaklar kalitesiz ve sağlıksız demiyorum. Bunun denetimi, serfitikası olmadığı için adeta oyuncak satın alırken sağlığınız üzerine kumar oynuyor gibi oluyorsunuz. Bu sizce ne kadar mantıklı?

Çocuğumuza Aliexpress'ten oyuncak almalı mıyız?

Tavsiyem hayır. Alacağımız oyuncağın hangi şartlarda üretildiği, hangi kimyasallar, boyalar ile yapıldığını bilmiyoruz. Markasız oyuncakların hele aliexpress'te bolca satılması dikkatinizi çekmiştir. Markasız bebekler, kamyolar, peluş oyuncaklar, arabalar ve birçok markasız oyuncaklar.
Bu oyuncaklarda kullanılan boya solumaya zararlı olabilir. Zaten ucuz plastik bir ürün aldığınızda bazen kötü plastik kokusu ile karşılaşmışsınızdır. Bu koku yavaş yavaş ortadan kaybolur. Yeni plastik ürünlerde bu kokular olabilir. Böyle koku olması ürünün sağlıksız olduğunu anlamamıza etkendir.
Mide bulandırıcı bu kokuyu oyuncaklarda da bolca bulabilirsiniz. Bazı satıcılar bu kokuyu gidermek için ürünleri havalandırmaktalar. Ama inanın bu bile yeterli değil.

Diğer bir dikkat çeken konu ise boya cinsi. Renkli renkli plastik oyuncaklarda kullanılan boyalar kansorejen olabilir. Evet kanserojen. Çocuğunuz veya bebeğiniz oyuncağı ağzına sokabilir. Çocuklar ağızlarına bir nesne sokmayı sevmişlerdir. Dişleri yeni çıkan bebekler hele. Bu yüzden ağzına kansorejen bir boya ile boyanmış oyuncak sokmak sizce sağlıklı mı?

Ek olarak markasız taklit oyuncaklar var. Ünlü markaların ürünlerini taklit ederek satılan bu oyuncaklarda sağlık konusunda dikkat etmeniz gereken şeyler. Bu tür plastik ürünlerde kullanılan plastik diğer plastik ürünlerin eritilmesi ve bazı kimyasallar ile renklerinin açılıp, parlak gözükmesi ile yapılıyor. Yani gayet sağlıklı duran, kokmayan bir oyuncak çocuklarınız için sağlıksız olabiliyor.

Ben Aliexpress'ten gıda temas edecek hiç bir ürün almanızı önermiyorum. Çünkü yeterli denetim yapılmadığı için sağlığınız çok kolay bir şekilde riske girebilir.

Çocuklar için sadece plastik oyuncaklar mı zararlı?

Hayır... Peluş bebekler, tüylü oyuncaklar, tahta oyuncaklar, metal oyuncaklar, hatta bez oyuncaklar bile zararlı olabilir. Çocuğunuz peluş oyuncaklarda kullanılan kimyasala alerjik reaksiyon gösterebilir. Tahta oyuncaklarda kullanılan cila malzemeleri, metal oyuncakların hangi metal eşyalardan eritilip yapıldığı gibi.

İşin özü Aliexpress'ten lütfen çocuklarınıza oyuncak ve sürekli kullanacağı vücutuna temas eden şeyler almayın. Oyuncak alacaksanız serfitikalı oyuncak almaya özen gösterin. Kaliteli sandığınız oyuncakların bedelleri ağır olabilir.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.