Aliexpress Kargonun Yanlış Adrese Gitmesi

Son zamanlarda internette gördüğüm bir sorunu hakkında yazmak istedim. Aliexpress siparişlerinin başka şehirde başka birine gönderilmesi, PTT'nin kargonuzu başka birine teslim etmesi, ve adres hataları ile ilgili sorunlar gördüm.
Kargoyu takip etmek istediğinizde kargonuzun başka bir şehirde birine teslim edildi olarak gözükmesi. Sizin elinize kargo geçmeyip, kargoyu takip numarası ile sorguladığınızda teslim edildiğini görmeniz.

Kargonuzun yanlış adrese teslim edildiğinden emin olmanın yolu

Kargonuzun teyidini öğrenmek için buraya tıklayarak siparişlerinizin olduğu sayfaya gidin.
Ardından başka adrese teslim edildiğinden şüphelendiğiniz siparişin kargo takip numarasının olduğu sayfaya gidin. En son teslim edildi yazmıyor ise kargonuz hala yolda olabilir. Eğer teslim edildi gibi bir ibare var ve ürünü almadıysanız kargonuz başka birine teslim edilmiş olabilir.

Bu gibi durumların başlıca sebebi satıcılar olarak ortaya çıkıyor. PTT kargonun hatası olamaz mı olabilir. Ama bu konuda yapabilecekleriniz ve uğraşmanız gereken şeyler uzun olduğu için. Direk aliexpress ile uğraşmak daha kolay. Kim gidecek başka şehirden kargonuzu arayacak edecek. Belki yanlış gönderilen adam kargonuzu açtı ve kullandı. Bu yüzden olan olmuş deyip Aliexpress'e yazmak daha mantıklı.

Aliexpress Kargonun Yanlış Adrese Gitmesi

Bu gibi kargonun başkasına gitmesi, teslim edilmesi durumları genelde çakal tabir ettiğimiz aliexpress satıcılarının çakallıklarıdır. Size fake takip kodu verirler. Sizde "Aaaa adamın ne suçu var, olay bizim kargo şirketinde" dersiniz. Adam size hiç ürün göndermeden paraları alır. Siz de kargo şirketi ile uğraşırsınız veya durumu kabullenirsiniz. Kargo şirketi ile uğraşırken aliexpress'teki sayaç geri sayar ve para iadesi için zaman geçer gider.

Aliexpress'te bildiğiniz gibi bir sayaç var. Ortalama 60 gün olan bu sayaç siparişten sonra başlıyor ve sizin elinize 60 günde ürünün geçmesini güvence veriyor. Eğer geçmez ise ve sayaçta hala zaman var ise dispute açıp paranızı geri alabiliyorsunuz.
Eğer sayaç'ta hala 1 ay kadar zaman var ise tavsiyem ilk olarak önce satıcıya mesaj atıp durumu anlatmak. Daha sonra satıcı cevabına göre aşağıdaki yönelgelerden kendinize bir çözüm yolu üretebilirsiniz.

Öncelikle aliexpress dispute açma adlı yazımızı ayrı bir sayfada hazır bulundurun. Buradan nasıl dispute açabileceğinizi ve ipuçlarını anlattık.

Aşağıdaki örnek mesajı satıcıya gönderebilirsiniz.
Hi, I'didnt recieved my package. It is says "delivered" but not to me. How can you help me?
Üstteki mesajla "Merhaba, paketimi alamadım. Teslim edildi diyor ama bana birşey gelmedi. Bana nasıl yardımcı olabilirsin?" dedik.
Bundan sonra satıcının dönüş yapmasını bekleyelim. Ardından bir gözünüzde kalan sürede olsun. Çünkü o süre biter ise paranızı hiç bir şekilde geri alamazsınız.
Aktif satıcılar genelde 24 saat içinde mesajlarınıza dönüş yapıyorlar.

Satıcıdan gelen mesajı eğer ingilizceniz yok ise google translate'den ingilizce-türkçe çeviri yapın ve mesajı okuyun.

Aşağıdaki mesajlardaki gibi bir mesaj (veya benzer) geri dönüşü yaptıysa ona göre ilerleyin.

Kusura bakma kargonu tekrar yolluyorum.
Eğer sipariş verdikten sonra geri sayan süre 1 ay ve fazla ise, kargo da takipli olarak tekrar yollanacaksa beklemek size kalmış. Eğer 1 aydan kısa bir süre kaldı ise satıcıya mesaj atarak süreyi uzatmasını isteyebilirsiniz.
"I want to take extra protection time for delivery." diye bir mesaj atmanız yeterli bu süre için. Mesajdan sonra sürenizi kontrol edin. Ekstra süre vermiş mi vermemiş mi diye.
Eğer tekrar yollanmasını istemiyorsanız dispute açın.

Lütfen biraz daha bekle.
Bu mesaj geldi ise basın dispute butonuna paranızı geri alın. Kargo başkasına gitmiş daha neyi bekliceksiniz. Bekliyceksiniz de süre geri işleyecek sonra satıcı kaymağı yiyecek. Bu cevapta açın dispute. Paranızı geri alın affetmeyin.

Kargo şirketine danışın.
Kargo şirketi ile uğraşılmaz. Uğraşılır, uzunca bir süre uğraşırsınız. 1-2 günde sorununuz çözüleceğini sanmıyorum. Kargo zaten teslim edilmiş, başkası alıp açmış o paketi. Daha neyi uğraşacaksınız. Saat almışsanız adam almış koluna takmış, elbise almışsanız adam eşine denettirmiştir bile size onla uğraşana, geri alana kadar. Bunun için direk dispute açınız.

Bir yanlışlık olmuş kargo numaran bu. Sana yanlış kargo numarası göndermişim.
Şimdi burada satıcı iyi niyetlide olabilir kötü niyetlide. İyi niyetli olduğuna inanıyorsanız verdiği takip kodunu bir sorgulayıp kargo durumuna bakın. Eğer o da sizin adresi pas geçecek gibi ise dispute açın. Kargo takip numarasına baktığınızda takip edilemiyor ise satıcıya söyleyin. Eğer satıcının yalan söyleyip zamanı bitirmeye çalıştığınından şüpheleniyorsanız, beklemeyin dispute açın.

Beni bağlamaz, benden ürün çıktı. Ben zarar mı edeceğim. Beni karıştırma.
Yani bu gibi ve benzeri bir mesajda direk dispute açın. Satıcı ile konuşmayın bile. Basın dispute tuşuna. Aliexpress desteğe problemi anlatın, paranızı geri alın.
Satıcıyı da şikayet edebilirsiniz.

24 saat içinde dönüş yapmazsa attığınız mesaja, dispute açın. Yazını başında nasıl dispute açabileceğinizin linkini vermiştik.
Ve tekrar belirttiğim gibi. Genelde satıcılar fake takip kodu vermekteler ve sizi kendi kargo şirketiniz ile uğraştırırlar. Geri sayan sürede parayı alırlar. Birnevi oyalama taktiği olarak düşünebilirsiniz.
Aklınızda böyle oyalandığınıza dair bir şüphe var ise direk dispute açıp, kanıtlar ile (kargo takip sayfası ekran görüntüsü, satıcı mesajları, kargo takip numarası vs) aliexpressten para iadesi alın. Dispute boyunca çok uğraşacağınızı sanmıyorum. Dispute sonrası satıcıdan "dispute kapa, problemi çözelim" gibi dispute isteğinizi kapatmanızı isteyen mesajlar alıyorsanız sakın disputeyi kapatmayın. Paranızı geri alın.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 3 yorum

  1. bilgilriniz için teşekkürler... Kimse de teşekkür etmemiş ya da başına gelmemiş :S

    YanıtlaSil
  2. merhaba işin garii ben aynı sorunu yaşadım teslim edildi gözüküyor fakat bana gelmedi binadaki herkeze ptt lere sordum kimsede yok aliexpress te dispute açtım ama adamlarda haklı olarak kanıt istiyorlar ne yapabilrim elimde hiç kanıt yokki gelmediğine dair

    YanıtlaSil
  3. Aliexpress ile konuşmak veya dispute açmak hiç bir işe yaramıyor. Benim ürünüm teslim edildi diyor ama ne ürün var nede iletişime geçebileceğim birisi. Satıcı cevap vermiyor. Aliexpress de ürünü teslim aldığımı ve geçerli bi bi kanıtım olmadığı için parayı satıcıya aktaracağını söyledi. Allah belasını versin bunların.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.