Aliexpress Güvenli mi?

Aliexpress en popüler alışveriş sitelerinden biri. Peki Aliexpress güvenli mi, ne kadar güvenli? Aliexpress'te satıcılar dolandırıcı olabilir mi, Aliexpress'ten nasıl güvenli alışveriş yapabiliriz.
Aliexpress Güvenli mi
Aliexpress Alibaba'nın daha tekli ürünler için olanıdır. Alibaba'nın dünyanın en büyük Çin'den toptan ürün getirebileceğiniz bir sitedir ve ticari faliyeti olduğu için gayet güvenlidir. Sitede satıcılar ürünlerini listeler. Alım miktarı arttıkça fiyatta azalır. Örnek 100 tane ürünü tanesine 2 lira bedel ödeyerek alırken eğer miktarı 200 yaparsanız ürünün tanesini 1.8 lira gibi fiyata düşünebiliyorsunuz. Bu satıcıdan satıcıya değişiyor. Kısacası toplu ve ucuz ürün almak Çin'den ürün ithal edip satmak isteyen herkesin uğradığı, alışveriş yaptığı biryer Alibaba.
Alibaba'da ürünler gayet ucuz ama tane ile satılmadığı için bizim gibi kullanıcılar için pek bir anlam ifade etmiyor. Daha çok bireysel pazarı hedef alan Aliexpress ise bu iş için biçilmiş kaftan.
Alibaba kurucularının bireysel pazar için kurduğu Aliexpress'ten milyonlarca ürün ve üyesi ile en güvenli Çin alışveriş sitelerinden biri olarak sayılıyor.
Aliexpress güvenli mi sorusuna şimdiye kadar okuduklarımız ile %100 bir cevap veremiyoruz. O yüzden Aliexpress'i biraz daha anlatmaya devam edelim. Aliexpress güvenli mi sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Aliexpress güvenli alışveriş sistemi

Aliexpress'in %100 alıcıyı koruyan bir alışveriş sistemi var. Bu sistem şöyle işliyor. Aliexpress üzerinde satılan tüm ürünler Aliexpress tarafından satılmaz. Satıcı tabir ettiğimiz diğer insanlar tarafından satılır.  Bu satıcıların kendine özel Aliexpress üzerinde mağazaları olur ve ürünleri buraya koyarlar. Sizde arama yaparak ürünleri görür ve satın alırsınız.
Güvenli alışveriş sistemini ise şöyle işler. Siz bir ürünü beğenip satın alır ve parasını ödersiniz. Paranız aliexpress'te tutulur. Satıcı siparişinizi kargolar. Ardından belli bir koruma süresi vardır. Bu geri saymaya başlar. Genelde 60 günü olarak belirlenen bu süre içerisinde kargo elinize ulaşmaz ise paranızı geri alırsınız. Elinize ulaşır ise ürünü onaylarsınız da Aliexpress'in tuttuğu para satıcıya aktarılır. Yani siz ürünü elinize alıp, onay vermeden satıcıya paranız gitmez.
Bu sistem ile minimum risk ile alışverişinizi yaparsınız. Aldığınız ürünün takip kodunu sipariş sayfanızdan görüp kargonuzu takip de edebilirsiniz.

Peki bu güvenli sistemin açığı yok mu?

Aslında yok ama bazı ufak noktaları var. Eğer bol puanlı ve güvenilir satıcılardan sipariş vermezseniz sizin de başınıza gelebilir. Ne yapmanız gerektiğini bilmezseniz veya Aliexpress'ten araştırmadan alışveriş yaparsanız paranıza yazık olabilir.
Bazı satıcıların kullandığı kötü niyetli yöntemler var. Bu yöntemlere örnek vermek gerekirse; bir satıcı size sahte takip kodu verebilir. Satıcılar bazen sahte takip kodu vererek insanların siparişlerini hiç kargolamayabiliyorlar. Bu sahte takip kodlarını ise sorgulamanız için kendi yaptıkları sahte sitelerin adreslerini verebiliyorlar. Takip kodunu siteye yazdığınızda kargonuz yolda, dağıtımda, ülkeye giriş yaptı, 10 gün içinde elinizde gibi sürekli ha geliyor, ha gelecek gibi mesajlar ile karşılaşıyorsunuz. Bu siteleri satıcılar düzenliyor ve sizi olabildikleri oyalamaya çalışıyorlar. Peki neden oyalıyorlar? Tabi ki 60 gün diye belirttiğimiz sürenin dolması için. Eğer 60 gün süre dolup elinizde herhangi bir kargo falan yoksa ne paranızı geri almayı - dispute açmak - talep edebiliyorsunuz ne de bir hak sahibi olabiliyorsunuz. Yapabileceğiniz en iyi şey satıcıya 1 puan vermek oluyor.
60 gün dolmadan son haftasında kargonuz gelmez ise dispute açarak para iadesi alıyorsunuz. 60 gün dolduğu için ürün onaylanıyor ve satıcıya otomatik aktarılıyor. Yani adam sizi 60 gün oyalıyor.
Diğer bir yöntem ise genelde takipsiz kargolarda olan bir yöntem. Bu yöntem ise şu şekilde işliyor. Ürünü alıyorsunuz, satıcı kargoya verdim diye bildiriyor. 60 gün geri saymaya başlıyor. Süre biterken ortada ne kargo var ne başka birşey. Para iadesi için dispute açmak istiyorsunuz ve satıcı size mesaj atıyor "dispute açmışsın, kapatıp biraz daha bekler misin" diye. Size attığı mesajlar yalvarır nitelikte olabilir. Dispute kapatmanızı ister. Eğer dispute açmışsanız kapatmanızı önermem. Paranızı iade alınız.
Bazen satıcılarsize ekstra bekleme süresi verebiliyor. 60 gün olan süre üzerine 2 hafta daha ekleyebiliyor. Böylece ekstra süreniz oluyor ürünü onaylamak için. Eğer ürün hala ortalıkta yoksa o zaman dispute açıp paranızı iade alın ve süreyi sakın bitirmeyin. Bitmeden dispute açınız. Bazen dispute sonrası ürün gelebilir. Ben de 60 gün dolarken satıcıya mesaj atmıştım ve bana 15 gün ekstra süre vermişti. 15 gün sonra da hala ürün gelmedi ve dispute açıp paramı geri almıştım.

Yanlış ürün gelirse ne yapmak lazım?

Yanlış ürün gelirse veya ürün sayfasında anlatılan belirtilen ürün ile alakası yok ise dispute açıp paranızı geri iade alabiliyorsunuz. Burada size söylemek istediğim kısa bir şey var. Ürünü fotoğraflarına bakmak yerine daha çok alan kişilerin yorumlarına ve geri bildirimlerine bakın. O yorumlarda insanlar ürünün fotoğraflarını çekip yüklüyorlar. Çünkü bazen ürün sayfasındaki satıcının eklediği fotoğraflar abartılı olabiliyor. Mesela ben ucuz diye mandal almıştım. Bildiğiniz çamaşır mandalı. Tahta olanlardan. Elime geçtiğinde ise Çamaşır mandalı değil sanki çamaşır mandalının çocuğu. Ürün o kadar küçük ki. Süs, dekor için olan bu ürünü ben çamaşır mandalı sanıp almıştım. Ürünü aldıktan sonra şaşırıp ürün sayfasına baktım. Alan kişilerin yorumlarını gördüğüm de ise anladım ki yorumları okuyup resimlere bakmak gerekliymiş. Yorumlarda insanlar küçük olduğundan bahsedip resim eklemişler. Ben ise hem ucuz hem işe yarar diye iyice incelemeden sipariş vermiştim. Demek ki yorumları da incelemek gerekiyormuş.
Böyle pişmanlıklar olmaması için ürünleri iyi inceleyiniz.

Kargom hiç gelmez ise paramı iade alır mıyım?

Tabi alırsınız. Aliexpress'in sistemi bu zaten. Kargonuz belirtilen sürede gelmez ise paranızı geri alırsınız. Çin'den gelen kargolar bazen nadiren de olsa yolda kaydolabiliyor. Böyle bir durumda güvendesiniz.

Aliexpress'ten güvenli alışveriş yapmak için dikkat etmeniz gerekenler

Ürünü alırken mutlaka satın alanların yorumlarını okuyun ve varsa satın alanların yüklediği fotoğraflara bakın.

Mümkün oldukça popüler mağazalardan alışveriş yapın. Ürün sıralamasını sipariş sayısına göre sıralayın.

Kargo olarak mevcutsa takipli kargo seçin. Turkey post, China air mail gibi takipli kargo yöntemleri ile kargonuzun yolda durumu sorgulayıp takip edebilirsiniz.

Sipariş verirken lütfen sanal kart kullanın. Sanal kart önleme alışverişlerde daha güvenlidir ve içine harcadığınız kadar yüklediğiniz için kart numaranızın çalınma gibi durumlarında paranız gitmez.

Bu yazım ile size Aliexpress'in anlatmaya çalıştım. Umarım kafanızda ki Aliexpress güvenli mi sorusuna bi nebze cevap olmuştur. Aşağıya yorum yazarak sorunuz var ise sorabilirsiniz.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.