Aliexpress Alışveriş Limiti ve Gümrüğe Takılma

Aliexpress'ten alışveriş yaparken bir alışveriş limiti vardır. Bu hiç bir yerde yazmaz. Ama vardır böyle bir limit. Aliexpress siparişlerinde alışveriş limiti basitçe şu anlama gelir; birden fazla ürün almak, sık ürün almak ve gümrük limitini geçen ürün almak olarak açıklayabiliriz.
Aliexpress Alışveriş Limiti ve Gümrüğe Takılma

Aliexpress limitini aşan birden fazla ürün almak

Aynı üründen üç taneden daha fazlası gümrük memurları tarafından ürünü ticari olarak satmak için satın aldığınızdan şüphelenebilirler. Ticari olarak satın alma nedir dersek; kısaca yurtdışından ürünü getirip, Türkiye'de satmak olarak bahsedebiliriz. Böyle kargolar ticari olarak anlaşılabilir.
Aynı kutuda beş tane telefon kılıfı geliyorsa ticari olarak anlaşılabilir ve sizden gümrük ücreti talep edilebilir. Gümrük memuruna durumu izah etmeniz gerekir.
Bu konuda gelen bir yorumu sizinle paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşımız yorum yazmış gümrükten kalan malları hakkında.  Kız arkadaşına 180 tane ilk çamaşırı almış Çin'den ve gümrük vergisi yazılmış adına. Bu vergiyi ödemeden nasıl alırım bu ilk çamaşırlarını diyor. Bak bak... 180 tane ilk çamaşırı hediye olarak alındı. Yani sen satmayacaksınız bu ilk çamaşırlarını ülkeye girince... Böyle basit şeyler ile gümrük memurunu nasıl kandırırım diyor. Çocuk yok ki karşında. 180 tane ilk çamaşırını hediye diye kız arkadaşına aldığına kim inanır.
Böyle malesef çok fazla insan var. Aynı ürünü tek seferde toplu sipariş edip, gümrüğe takılmaması için dua edenler. Arkadaşlar ticari faaliyette bulunacaksanız vergisini verecek, gereği şekilde hareket edeceksiniz yasalar karşısında. Yoksa yaptığınız suçtur ve yasal değildir.

Nasıl sipariş vermeliyiz?

Siparişlerinizde aynı üründen birden çok olması o ürünü ticari amaç ile aldığınız anlamına gelebilir. Gümrüğe takılır ise gümrük memurunu ticari olmadığına ikna etmek zorunda kalırsınız. Siparişlerinizde aşırıya kaçmayın ve ihtiyacınız olan şeyleri almaya çalışın. Büyük ve ağır paketler gümrüğün dikkatini çekip içi açılabilir. Mesela kocaman bir oyuncak ayı aldınız. Gümrük memurunun dikkatini çekti ve paketi açtı. Fiyatına baktı 2 $ yazıyor. 2 $'a nasıl 1 metre oyuncak ayı alınabildiğine siz inanır mısınız? Böyle durumda ürün gümrüğe takılacaktır hali ile. Satıcı uyanıklık edip fiyatı düşük yazar, kabak sizin başınıza patlar. Satıcıya birşey olmaz. Olan size olur.

O yüzden olabildiğince ufak şeyler almaya özen gösterin. Gümrük sınırına dikkat edin. Büyük şeyler genelde gümrüğe takılcaktır. Siparişlerinizi hangi kargo ile aldığınız önemli değil. Çin'den gelen bütün paketler cihazlar ile tek tek kontrol edilir. Dikkatini çeken, gümrük yasaklı ürünler listesinde olan herşey gümrüğe takılıp, geri gönderilir.

Aliexpress gümrük limitini kaç Euro?

Yurtdışından verdiğiniz siparişlerinde 22 euro altı ürünler eğer gümrük yasaklı ürünler listesinde değil ise sorun yaşamadan gümrükten geçerler. 22 euro üstü ürünlerden ise gümrük vergisi alınır. Gümrük vergisi hesaplama adlı yazımızdan ne kadar gümrük ödeyeceğinizi basitçe hesaplayabilirsiniz. Yani aliexpress'ten sipariş verirken 22 Euro altı ürün almaya özen gösterin. Üzeri ürünler için gümrük vergisine hazırlıklı olun.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 4 yorum

 1. sa ben aliexpress den arduino alcam ama yanında diyer küçüç şeyleride alcam meselaa kumanda için ayrı arduino araç için ayrı 2 tane arduino ve diyerlerindede 2 tane almış olcam bunlar ticari amaçlı sayılırmı bide sayılırsa nasıl ikna etcem nereyi armam gerekiyor bide arduino nun yaında led felan alcam aam ledde 1 pakette 50 tane led var sorun çıkarmı 1 paket alcam sadece.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Aynı alış veriş sepetinde toplam rakam sepette birden fazla 30€ aşıyor ama farklı göndericiler gönderiyor, yani ürünü göndren firmalrıan her birinin faturaların her biri 30€ altında.
  Bu durumda 30€ yu aşan tüm siparişi ödesek farklı göndericiler tarafından gönderilen 30€ altı faturalarda sıkıntı olur mu ?
  teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Ben 42$ a kalem seti aldım AliExpress den ürünümün gümrüğü geçtiği ibaresinş gördüm şuan menşai ülkesinden çıkış yapıyormuş sorum şu tekrar bir ödeme yaparmıyım

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.