Amerika'dan Aldığım Ucuz Şeyler

Amerika'dan alınabilecek çok fazla ucuz şey var. Elektronik, kozmetik, aksesuar, giyim, ayakkabı.
Son zamanlarda artan dolar ile artık Amerika'dan birşeyler istemek, getirmek veya almak biraz mantıksız gibi gelebilir. Hatta biraz da hammallık olabiliyor.

Amerika'dan Eylül ayında gelecek tanıdık vasıtası ile birşeyler almak istedim. Bir çok amerikan sitesinde ürünleri inceledim. Türkiye fiyatı ile karşılaştırdım.

İnanın artık bi albenisi yok. Bir çok ürün Türkiye'de daha ucuza olabiliyor.

Gözüme çarpan aşağıdaki ürünler Amerika'da daha ucuz.

Saatler
Burada 1500 TL olan Suunto saati amerikadan 400 TL gibi bir fiyata alabiliyorsunuz.
Aynı şekilde diğer markalarda öyle. Saatler bayağı ucuz.

Bazı ünlü giyim markaları
Tommy Hilfiger markası ucuz. Türkiye ile kıyaslandığında bedava gibi fiyatlara almanız olası.

Bilgisayar, Bilgisayar parçaları
Bilgisayar parçaları, laptop, tablet gibi ürünleri daha ucuz alabiliyorsunuz.

Kozmetik
Kozmetik, kişisel bakım ürünleri şaka gibi fiyatlara satılıyor. 500 TL olan parfümü indirimle outlerlerde 30$'a görebilirsiniz.

Ayakkabı
Amerika'da ayakkabı pazarı geniş olduğu için sürekli indirimler, düşük fiyatlar ile ayakkabı alabilirsiniz. 30$'a nike koşu ayakkabıları gibi.

Modası geçmiş herşey
Amerika tüketim çılgınlığı başkenti olduğu için modası geçmiş ürünler ciddi indirimler ile satılıyor. 2 sene önce çıkan ayakkabı %80 indirime girebiliyor. Amerikalılar birşey sıkılır ve gözden düşürürse o şey deli gibi indirime giriyor.

Şimdi gelelim ben Amerika'dan ala ala ne aldım.
Öncelikle Amazon'u tercih ediyorum. Çünkü müşteri memnuniyeti üst seviyede. Neden olduğunu altta anlatacağım.

Aldığım şeyler şunlar

Amazon Kindle Paperwhite

amazon kindle paperwhite
E-kitap ya da elektronik kitap okuyucusu. 1 aya kadar giden şarjı gözleri yormayan özel e-ink ekranı ile arkadan aydınlatmalı en çok satan amazon kindle modeli.
Düzenli kitap, çizgi roman veya manga okuyorsanız almanız gereken bir ürün bence.
Peki bunu Amerika'dan almak ne kadar mantıklı?
Öncelikle Amazon kindle paperwhite 119$ gibi bir fiyatı var. Buna eyalet vergisi (her eyalete göre değişiyor) eklendiğinde 130$ etti. Kargo ücretsiz.
TL fiyatı ile ortalama 450 TL civarına geliyor. Türkiye'de ise bu ürünü 550 TL civarı bulabiliyorsunuz. 100 TL için ne kadar mantıklı bu size kalmış tabi.
Ayrıca bu ürün yanlış kişiye teslim edilmiş kargo ile. Amerikada genelde imzasız kargolar kapı önüne bırakılıyor ve ürün kaybolması çok oluyor. Amazon'a tekrar yazdığımda ücretsiz olarak başka bir kindle gönderdiler. 12 saat içerisinde teslim aldım.

Zippo Çakmak

zippo çakmak
Amerika'dan gidenden zippo çakmak istenmezde ne istenir. Türkiye'de 150 TL olan siyah mat zippo çakmağı orjinal olarak Zippo satıcısından 7$ gibi komik bir rakama aldım. 2 Tane zippo çakmak 14$ gibi bir fiyata geldi. Kargo tabiki gene ücretsiz.

Old Spice Roll-on

old spice bearglove
Amerika'da çok popüler olan ama ülkemizde pek bilinmeyen bir marka. Roll-on ları cidden farklı ve çok uzun süreli etkili. Burada 45 TL olan bir roll-onu Amazondan 2'li ekonomik pakette 7$'a aldım.
Tanesi 3.5$'a geldi. ve Kargo takibi gene ücretsiz.

Görüldüğü gibi çok fazla birşey almadım. Bunun sebebi hem bagaj sınırı olması hem de cidde ihtiyacım olup alacak birşey bulamamdır. Aynı şekilde Türkiye ile arasında fiyatlarının artık bir albenisi kalmaması.

Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.