Amazon Amerika'dan Sipariş Verme ve Kargo Süreci

Amazon dünyanın en büyük online alışveriş şirketlerinden biri. Bir çok ürünü ucuza bulabileceğiniz aynı zamanda çeşitliliği ile sık kullandığım bir alışveriş sitesi.

Amazon Amerika'dan sipariş verirken bilgilendirmeleri ve yaşadığım sorunları bu yazı altında yazmak istedim. Bu yazıyı ikiye ayırmak istiyorum. Türkiye'ye sipariş verme ve Amerika'ya sipariş verme. İkisi de farklı şey. Bilgi almak açısından her iki başlığı da okumanızı öneririm.

Amazon'dan ilk defa sipariş verirken dikkat edilecek şeyler

Öncelikle lütfen Türkçe karakter kullanmayın. Ne adınızda, ne adresinizde. Adınız Şükrü ise Sukru yazın. Bu sizin kargonuzu teslim alırken sorun yaratmaz. Zaten Amazon türkçe karakter kabul etmiyor.
Diğer bir önerim ise Eğer ilk defa üye oluyorsanız Amazon Prime üyesi olun. İlk ay ücretsizdir. Kartınızdan ücret çekmez. Siparişiniz elinize geçtiğinde gününü geçirtirmeden iptal edebilirsiniz.
Amazon Prime avantajları olarak, bazı ürünlerde ücretsiz kargo sahibi oluyorsunuz. Aynı şekilde 3-4 gün içinde kargolanır ürünler 24 saat içinde kargolanır olabiliyor. Müşteri hizmetleri de prime üyesi olduğunuz için size daha hızlı cevap verecek ve bazı haklardan faydalanabileceksiniz.

Amazon'dan Türkiye'ye sipariş vermek

amazon amerikadan sipariş verme
Öncelikle şunu bilmek gerekiyor, her ürün Türkiye'ye gönderilmiyor. Bunu ürünün sayfasında görebilirsiniz. Shipping to Turkey olarak. Bu ürünün Türkiye'ye gönderilebileceği anlamına gelir.
Ürünleri sepete ekleyip, ödeme sayfasına gittiğimizde bizi biraz fazla bir tutar gözüküyor.
Bunun sebebi ise Amazonun eğer siparişler gümrük sınırını geçiyorsa gümrük ücretini de sizden sipariş esnasında alıp sizi gümrük ile uğraştırmaması.
Eğer ürünler 22 Euro üstü ise gümrük ücreti de çıkar. Bunun üstüne kargo ücretinide ekleyip ürünler size ulaştırılmak üzere yola çıkar.
Ürünü alırken başka satıcılardaki fiyatlarına bakın. Her satıcının fiyatları aynı olmayabiliyor. Ayrıca Amazon'da ikinci el üründe satılıyor. Az kullanılmış, çok kullanılmış olarak. Bunlara dikkat edin. Aldığınız ürün used olmasın. New yazan ürünler sıfır ürünlerdir.
Amazon Amerika'dan verdiğim tüm siparişlerin benim elime ulaşması ortalama 7 ila 15 gün arasıdır.
Kargonuz eğer gümrükten geçmesi yasaklı ürünlerden değilse size ulaşır.
Not: Amazon siparişiniz kargolanana kadar kredi kartınızdan alışveriş tutarını çekmez. Ne zaman ürününüz hazırlanır ve kargolanacak hale gelir, kartınızdan tutarı o zaman çeker.

Amazon'dan Amerika'ya sipariş vermek

Amerika'da bir adrese Amazon'dan sipariş vermek Türkiye'ye vermekten daha kolay. Ama bazı sıkıntıları olabiliyor.
Amerika'da yaşayan biriyseniz veya başkası adına Amerika'da bir adrese sipariş verecek, o kişi gelirken getirecek. Amerika'da bir adrese Amazon ilk siparişimi geçen ay verdim. İnanın Amerika'ya sipariş vermenin Türkiye'ye sipariş vermekten daha zor ve strestli olacağını bilmiyordum.
Toplam 7 ürün aldım 5 farklı paket şeklinde kargolandı.

Ürünler çok pahalı ürünler değil ise genelde kargocular ürünleri evlerin önüne bırakıyor. Yani Türkiye'de ki gibi kapınızı çalıp kargonuzu teslim etmiyorlar. Doğrudan verdiğiniz adresin kapının önüne bırakıyorlar.
Bu gibi ürünlerde kargonuz mühite göre kapının önünden çalınabiliyor veya size hiç ulaşmayabiliyor. Ama ben bu sorunu yaşamadım. Adına sipariş verdiğim kişiye sorduğumda bazen yaşanabilen bir sorun olduğunu söyledi ve o da saçma buldu sistemi.

Diğer bir saçma durum ise imzalı kargonuzu başkası alabiliyor.
Benim başıma geldi.
Kargo takip sayfasından kargonun teslim edildiğini gördüm ve arkadaşıma sorduğumda kargonun ona ulaşmadığını, teslim almadığını söyledi. Takip sayfasına L.K. adlı kişi kargoyu takip almış. Ama bunun arkadaşımın adı ile alakası yok.
Amazon aynı şekilde yazıyor. Eğer elinize ulaşmadı ise kapı komşularınıza sorunuz diye. Arkadaşıma kapı komşularına sormasını söyledim ama sonuç gene hüsran. Kargom ortalarda yoktu.
Amazon Prime ile 1 günde ulaşması gereken kindle 5 günde anca ulaşmış ve yanlış kişiye teslim edilmişti.
Hemen amazon canlı desteğe durumu anlattım. Canlı destek bana komşuları kontrol etmemi söyledi. Ettiğimizi söyledim. Ardından ayın 22'una kadar ürünü almam gerektiğini bugün ayın 27'si olduğunu ve siparişi geçtiğim kişinin 22'unda uçağı olduğunu anlattım. Bana hemen başka bir kindle yolladılar. Akşam saatlerinde size teslim edilecektir dediler (burada akşam amerika'da sabah idi bu konuşmayı yaparken). Teşekkür edip diğer kargoyu bekledim. Gerçekten de akşam üzeri kindle arkadaşıma teslim edilmişti ve tüm siparişlerim eksiksiz gelmişti.
Bu durumu internette araştırdığımda insanların durup dururken hiç amazondan sipariş vermemesine rağmen ellerine kargo geldiğini gördüm. Düşünsenize kapı çalıyor ve kargocu kargonuz olduğunu söylüyor ve size bir adet televizyon veriyor. Kargo olayı inanın ülkemizde daha iyi hizmet vermekte.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.