PTT Kargo Çalınması - Kaybolması

Geçen ay Aliexpress'ten 15 adet sipariş vermiştim. Bunların 5 tanesi elime ulaştı. Diğerlerinden haber yok. Kargolar takipsiz olduğu için paket çalınması ve kaybolması durumunda PTT doğal olarak hiç bir sorumluluk kabul etmiyor. Benim paketlerim genelde ufak ise apartman kapısına bırakılıyor.
Aldıklarımda ufak tefek şeyler olduğu için küçük zarf içinde geliyorlar. PTT kargo görevliside bunları apartman kapısına bırakıyor diğer postalar - mektuplar gibi.
Doğal olarak burada PTT görevlisine kızamayız. Adam işini yapıyor sonuçta. Takipsiz kargoları sizin elinize kadar getirecek diye bir zorunluluk yok ortada. Kapınıza veya posta kutunuza bırakabilir.

Bazı durumlarda Apartman kapısından paketler çalınabiliyor. Bunu 2 kez yaşadım şimdiye kadar.
Sabah çıkarken bir kargom gelmişti ve doğal olarak apartman kapısına iliştirilmiş. 2 saat sonra dönerken alırım diye almamış bırakmıştım orada.
2 saat sonra geldiğimde paket yoktu. Biri alıp gitmiş yada çalınmış.
Eğer ürün size gelmediyse ya çalınmıştır ya yolda kaybolmuştur ya da ürün hiç size gönderilmemiştir bile. Bu gibi durumlarda zaten paramızı iade alıyoruz.
kargo çalınması

Çalınma olayını en aza indirebilmek için birkaç şey var sürekli kullandığım.
Bunları sizde kullanabilirsiniz.

  • Güvenilir satıcılardan alışveriş yapın.
  • Mümkünse ev değil iş adresine sipariş verin. Ev adreslerinde genelde ufak paketler kapıya, posta kutularına bırakılabiliyor. Takipsiz kargo ile gelip gelmediğini bilmediğiniz için çalınabiliyor.
  • PTT kargodan bir posta kutusu kiralayıp oraya sipariş verin. Aylık cuzi miktarda bir posta kutusu kiralayıp adresi ptt olarak yazabilirsiniz. Kargonuz bu şekilde çalınmaz edilmez.
Bu gibi yollarla çalınma riskini en az indirebilirsiniz.
Bazı görevliler kargoyu kapıya, posta kutusuna bırakıyor.
Bazısı ise kapınıza kadar gelebiliyor ki kapınıza kadar gelme gibi bir zorunluluğu yok. (takipsiz kargo olduğu için.)

Kargonuzun kaybolduğunu düşünüyorsanız satın aldığınız yerle iletişime geçin. Aliexpressten satın aldıysanız dispute açın. paranızı geri alın.

Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 1 yorum

  1. PTT takipsiz kargoları hiç önemsemiyor. Aliexpresten aldığım takisiz kargolar Türkiyeye gelinceye kadar takip ediliyor yani Türkiyeye geldiğini biliyorum ama daha sonrasını göremiyorum Tükiyeye gelen 6 ürün hala gelmedi 1.5 sene oldu ayda bir gider ptt kargo merkezine sorarım yok diyorlar ama takipli olduğu zaman hemen geliyor bir özen var. Takipsizleri genelde illerde birikiyor sonra büyüyünce dağtıyorlar ilçelere çok kötü bir sistem bazen kargo görevlisi açıp işine yarayan bir malzeme ise cebe atıyor.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.