Yurtdışından Sipariş Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışından sipariş verirken hepimizin yapmadığı birçok şey var. Bu başlıklara dikkat ederek siparişinizi verin. İleride başınız ağrımasın.

Türkiye fiyatı ile karşılaştırın

Yurtdışından alacağınız ürün Türkiye'de satılıyorsa fiyatları karşılaştıralım. Zira bazı ürünlerde Türkiye'deki fiyat daha uygun olabiliyor. Bu konuda genelde insanlar kargo ücretini de gözden kaçırır. Fiyatı baz alırken dikkat etmeniz gereken ürün fiyatı + kargo fiyatı. 30$ ürün + 15$ kargo ile ürün 45$ civarına geliyor. Türkiye'de ise 40$'a satılıyor. Eğer kargo fiyatına dikkat etmeseydik yurtdışındaki ürün daha ucuz olacaktı.
Onun için ürünü sepete ekleyin ve tam kart bilgilerinizi sorarken yada ödemeyi onaylarken ki kısımda ne kadar ödeyeceğinizi göz önüne alın.

Güvenilir siteleri tercih edin

Adını sapını ilk defa duyduğunuz sitelerden alışveriş yapmayın. Site adını ekşisözlükte biraz araştırın. Eğer yorum var ise okuyun. Yazarların yorumlarına dikkat etmekte fayda var.

Satın alanların yorumlarını okuyun.

Ürün sayfasında genelde ürünü satın alanlar yorum bırakır. Bunlar Review olarak da listelenebilir. Bunları okuyun. 5 yıldız verenler neden beğenmiş, 3 ve altı yıldız verenler neden beğenmemiş iyice inceleyin.

İnceleme videolarını izleyin

Eğer ürünün inceleme videosu var ise youtube'dan inceleme veya kutu açılış videolarını inceleyin. Youtube arama kısmına ürünün adını + unboxing veya ürünün adını + review yazarak yabancı kaynaklara ulaşabilirsiniz.
Örnek:
iPhone 7 unboxing
Playstation 4 reviews

Sorularınızı satıcı veya siteye sormaktan çekinmeyin

Satın alacağınız ürün ile ilgili sorunuz var ama internette kesin bir şey bulamadınız. Hemen satıcıya bir mesaj atarak sorun. Her ürün site tarafından satılıyor ise sitenin müşteri hizmetlerine yazın. İngilizceniz kötü olsada basit kelimeler ile google translate yardımı ile türkçeden-ingilizceye çevirip gönderebilirsiniz. Bu konuda çekinmeyin.

Kargonuzu sağlama alın

Gönderim türünden eğer kargo seçimine izin veriliyorsa, hızlı ve sorunsuz bir kargo şirketini tercih edin. 3 kuruş az diye kaliteyi düşürmeyin.

Güvenliğinize dikkat edin

Ödeme yaparken kullanabileceğiniz seçenekleri iyi inceleyin. Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız tercihinizi sanal karttan yana kullanın derim. Bilmediğiniz sitelere kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.

Sipariş sonrası ara ara kontrol edin.

Sipariş sonrası ürününüzün durumunu arada kontrol edin. Kargolanmış mı, eğer kargolanmış ise ürün nerede gibi.

İyi alışverişler.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 1 yorum

  1. almanyadan ev sinema sistemi ve bir tane kol saati gelicek kargoda bi sorun olurmu?

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.