Yurtdışından iPhone Almak, Vergisi ve Toplam Fiyatı

Ülkemizde fiyatları artan iPhone'ları yurtdışından getirtmek yada almak mümkün. Bunun için izleyeceğiniz yol ne kadar çetin olsada sonun iPhone getirtmek için uğraşınıza değişiyor mu?

Akıllı telefonların yavaş yavaş hayatımıza girmesiyle artık herkesin elinde bir adet akıllı telefon görülüyor. Herkes en yeni iPhone modelini almaya çalışıyor. Hatta bunun için bazılarımız yarış halindeyiz. Her 6 ayda bir sıfır telefon alan bile var etrafımızda.

Android ve iPhone olarak ayrılan akıllı telefon pazarı gün geçtikçe gelişiyor. Haliyle yeni modeller de gün yüzüne çıkıyor. Yurtdışından android telefon getirtmek pek popüler olmasada iPhone öyle değil.
Mutlaka çevrenizde duymuşsunuzdur bu yazıyı da onun için okuyor olabilirsiniz. "Ya kardeşim, bunlar yurtdışında çok ucuz, aslında oradan alacaksın. Bizde vergisi oluyor, otu oluyor telefon oluyor 5 bin lira." gibi bir muhabbetten bahsediyorum.

Güncelleme:
Yeni Çıkan iPhone X , iPhone 8 ve iPhone 8 plus Vergileriyle Fiyat Hesaplaması için Buraya tıklayın

Peki bu ne kadar doğru?
Konumuz iPhone olduğu için onun üzerinden örneklendirmelere devam edeceğim.
Bazı özellikleriniz kapatılmış olabilir. Özellikle Birleşik Arap Emirliklerinde Facetime yok. Bu sebeple telefonlarında genelde kapalı durumda oluyor. Dubai'den gelen iPhone'ların birçoğunda bu özellik kapalı. Yani alırken bazı ülkelerde bazı özelliklerin kapalı olduğunu bilin ve buna göre araştırmanızı yapın. Ülkemize de zaten ucuz iPhone'lar genelde Dubai'den gelmektedir.

Yurtdışından bir arkadaşıma iPhone siparişi verdireceğim, gelirkende pasaportuna işleteceğim.

iPhone fiyatları ülkeden ülkeye değişiyor. Apple'ın fiyat politikası gereği Amerika'da 100$ olan bir ürün Avrupa'da 100€ olur. yani sadece para birimi değişir. Bu özellik bazı ürünlerde farklılık gösterir ama genelde politika budur.

Amerika'da olan bir arkadaşınız var ve ona dediniz ki bana gelirken iPhone al. 

Arkadaşınız Amerika'da bulunan herhangi bir Apple Store'a gidip iPhone'u alıyor. Alacağı iPhone Factory Unlocked - SIM free (fabrika çıkışlı SIM kilitsiz) olması gerekiyor. iPhone 7  32 GB Fiyatı an ihtibari ile 649.00$. Birde buna her eyalette olan vergiyi ekleyelim(bizdeki kdv gibi). %8 diyelim bunada. Telefon oldu 710$.
Telefonu aldı. Bundan sonra yurtdışında yapması gereken herhangi birşey yok. Arkadaşınız ülkeye geliyor.

Sırada IMEI kaydımız var. Yurtdışından gelen telefonlar ülkemizde IMEI kaydı olmadığı için birkaç ay içinde kapanır ve kayıt yaptırmadan tekrar açamazsınız.

IMEI kaydı nasıl yapılır?
Öncelikle son 1 ay içerisinde ülkeye girmiş biri olması ve bu kişinin pasaportuna son 2 yıl içerisinde IMEI kaydı yapılmamış olması gerekiyor. (Okuması kadar bulması da zor)
Hadi şanslısınız. Arkadaşınız bu duruma uygun ve gelirken onun pasaportuna işletmeye karar verdiniz. Bazı durumlarda Pasaporta işletirken pasaport sahibi sizden ek ücret isteyebilir.
O da ne? Arkadaşınız sizden hiç ücret talep etmedi (güzel arkadaşmış, bırakmayın bu çocuğu).
IMEI kaydı parası 138.80 TL (2016 ücretidir. Siz bu yazıyı okurken artmış veya azalmış olabilir.).
IMEI kaydınıda yaptınız, başka ne kaldı?

Başka yok.

Şimdi basit bir hesaplama yapalım.

Telefona 710$ verdik.
IMEI için 138.80 TL
Aldığınız telefon garantisiz olacak. Herhangi bir durumda apple garanti servisinden yararlanamayacaksınız. Amerika'da alınan iPhone'lar 1 yıl garantilidir. Apple Care ile 129$ vererek 1 yıl daha uzatıp 2 yıl yapabiliyorsunuz. Yani 129$ 1 yıllık garanti olduğuna göre ve siz Türkiye'den alsaydınız 2 yıl garantisi olacaktı. 129$ x 2(yıl) = 258$ gibi de bir kaybınız oluyor. Bunu da toplama ekliyorum.

710$ + 258$ = 968$
Yazıyı yazarken 1$ = 3.64 TL
968 x 3.64 = 3.523 TL diyelim.
Birde buna IMEI ücretini ekleyelim.
3.523 + 138.80 = 3.662 TL diyelim bunada.

Yani 1 adet iPhone 7 32GB için toplam sahip olma maliyeti bize;
Amerika'dan alırsak  = 3.662 TL'ye geliyor.
Türkiye'den alırsak = 3.799 TL (2017 ocak ayında zamlandıktan sonraki fiyatı)

Tabi Türkiye'de indirim günleri, kart puanları ve avantajlar ile daha da düşük fiyatlara bulabilirsiniz.

Böylelikle yurtdışından iPhone getirtmek bakıldığı gibi o kadar da avantajlı durmuyor.
Ayrıyetten buna uygun pasaport bulmak gibi dertleride işin tuzu biberi. O yüzden Türkiye'den almak daha ucuz ve mantıklı yol gibi durmakta.

Fiyat Güncellemesi

2017 ocak ayında apple ürünlerine zam geldi. Haliyle iphonelarda zamlandı. Artık en düşük iphone telefon 3.799 TL. Önceden Amerikadan iphone almak mantıksız iken şimdi garantiyi kafaya takmazsanız mantıklı gibi gelmekte. Tabi karar size kalmış.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 4 yorum

  1. merhaba bana yurtdışından arkadaşım kargo ile iphone hediye gönderdi ama gelmeyecek sanırım.Geri gönderecekler acaba vergi ödesem ama gelse olmuyor mu?

    YanıtlaSil
  2. kargo ile telefon gelmez.

    YanıtlaSil
  3. Aliexpressten alsak ıphone 5s felan gelir mi ?

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.