Yurtdışından Alışveriş Yaparken Güvenlik Sorunları

Bazı ürünlerimizi Türkiye’de bulamıyor ve Yurtdışından alışveriş yapmak zorunda kalıyoruz.
İlk defa alışveriş yapacak, kafalarında güven işareti olan kişiler için bu yazıyı yazıyorum.

Öncelikle sipariş yapacağınız websitesinin güvenilir olup olmadığını araştırın. Bunu üstteki arama buttonu ile sayfamızdan yapabilirsiniz. Sitemizde o site ile ilgili yazı bulamazsanız google araması yapmanız da fayda var. Olabildiğince popüler ve güvenli siteler ile ilgili birçok yardımcı rehber yazmaya çalışıyoruz.

Yaptımız aramalar sayesinde sitenin güvenli olduğunu anladık. Geçelim diğer kısma.
Ödeme yaparken kullanacağınız ödeme yöntemi başınıza bir iş açar mı?
Örnek olarak kredi kartınızı girdiniz, ileride sizden habersiz kartınızdan herhangi bir çekim yapılabilir mi? Bu kısım aslında sitenin güvenilirliği ile doğrudan alakalıdır. Amazon, eBay gibi dünya devi olmuş sitelerde bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Ama mutlaka tedbiri elden bırakmamakta yarar var. Öncelikle birçok site Kredi kartının yanında Paypal’da kabul etmekte. Malesef Paypal güvenilir bir yöntem olmasına ragmen artık ülkemize kapatılmış durumda.

Birkaç madde ile size alışverişinizi güven altına alabilirsiniz.

Sanal Kart kullanın.

Eğer bankanızın sanal kart uygulaması mevcut ise, hemen bir sanal kart oluşturun. Birçok bankada bu hizmet tamamen ücretsizdir ve sizden herhangi bir ücret talep edilemez.

Sanal kart nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse, online alışverişlerinizde kullanılan bir karttır. Bunun içine yüklediğiniz kadar harcayabilirsiniz. Otobüs kartı gibi düşünün. 10 TL attınız, 10TL kadar kullanırsınız. Alışveriş yapmadığınız durumlarda içinde para tutmazsınız. Sizden başkası içine para atamaz. Inanial kart’ta aslında bir adet sanal kart gibidir. İçine attıkça harcarsınız.

Düşük limitli bir kredi kartı kullanın.

Hepimizde artık kredi kartları var. Eğer kartınız yüksek ise veya sık kullanmadığınız kartınız varsa bankanızı arayarak limitini düşürebilirsiniz. Alışveriş miktarına göre limit belirleyin. Tavsiyem 500TL yeterlidir. Tabi bu seçenek tamamen size kalmış birşey.

3D Secure ödeme yöntemini tercih edin.

Eğer sitede 3D secure ödeme yöntemi mevcutsa onunla ödeyin. 3D Secure ödeme yöntemi ile kredi kartınızdan işlem yapmak için sizi bankanızın websitesine yönlendirip, bankanızdan gelen SMS şifresini girmenizi ve ödemeyi onaylamanızı isteyecek. En güvenilir ödeme yöntemlerinden biridir.

Bu maddelere dikkat ederek güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Bazı durumlarda kredi kartınız bankanız tarafından bloke edilebilir. Bu gibi durumlarda lütfen bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak bilgilendirme alın.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 1 yorum

  1. 50 EURO Karşılığında Nevigasyon ve ya Radar takip cihazı Getirilebiliniyormu.? Teşekkürler.GİRESUN'dan YILMAZ DİNÇ Slm

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.