Yurtdışı Siparişlerinde Geç Gelen Kargo Sorunları

Yurtdışı kargonuz gelmedi mi? Yurtdışından yaptığınız alışverişlerde hepimizin başını ağrıtan sorun kargomuzun gelmemesi yada geç gelmesidir.

Çoğu sipariş PTT kargo ile gelmesinden dolayı ülkemize girişte gümrük sorunları ile karşılaşıp geç gelebiliyor. Eğer diğer kargo şirketlerini seçtiyseniz (ki bunlar biraz tuzlu olabiliyor) siparişiniz biraz daha hızlı gelebilir. Kargom gelmedi diye düşünüyorsanız endişelenmeyin. Geç gelen kargolar genelde biryerlere takılmış olur ve sonunda genelde kargonuz gelir.

Yurtdışından alışveriş yaparken, sipariş verirken yapacağınız 2 çeşit kargo yöntemi var.
Eğer Aliexpress üzerinden sipariş verdiyseniz buraya tıklayarak siparişlerinizden kargo takip numarasını alabilirsiniz. Kargo takip numaranızı nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız Aliexpress kargo takip numarası alma yazımızı okuyun.

Takipli Kargo 

Takipli kargo ile sipariş kargoya verildikten sonra size bir takip numarası verilir. Bu takip numarası ile kargonuzun durumunu kontrol edebilirsiniz. Hatta bazen ürününüz paketlenip kargolanmadan önce fotoğrafı çekilir ve size atılır. Bu da güzel birşey tabiki.


  • Takipli kargonuz hala gelmedi mi? Öncelikle yapmanız gerekenleri sıralarsak; Sipariş verdiğiniz siteden sipariş durumunuzu kontrol ediniz. Ürününüz kargoya verildi mi, yoksa herhangi bir sorundan dolayı iptal mi oldu.
  • Ürününüz kargolanmış ise; Eğer takipli kargo ile gönderim seçtiyseniz kargonuzun takip numarasını alın. Eğer yok ise satıcıya veya siteye mesaj göndererek isteyin.
  • Ürününüz kargolanmış ise; Eğer takipli kargo ile gönderim seçtiyseniz kargonuzun takip numarasını alın.
  • Eğer yok ise satıcıya veya siteye mesaj göndererek isteyin. Takip numarası ile kargonuzun sorgulatıp son giriş-çıkışları görün.
  • Ürün ülkeye giriş yapmadı ise, beklemenizden başka çare yok.
  • Ürün ülkeye giriş yaptı ise, Ülkeye giriş yaptı ve gümrüğüde geçtiyse en erken 2, en geç 10-15 gün içerisinde adresinize teslim edilmek üzere genelde PTT görevlisi (yada diğer kargo firmaları) tarafından getirilir.
Eğer takipli kargo ile ürün gönderimi aldıysanız yurtdışı kargo takip siteleri adlı yazımızdan kargonuzu takip edebileceğiniz sitelere gözatabilirsin.

Takipsiz Kargo 

Takipsiz kargolarda iş biraz daha karışık olabiliyor.

Takipsiz kargo ile kargonuzun nerede olduğunu anlık takip edemezsiniz. Bazen size takip kodu verirler o sadece kargonun gönderildiği ülkeden çıkışını takip ettirir.
Bu gibi durumlarda tek seçenek malesef beklemek.
Bazı siteler size teslimat garantisi adı altında güvenceler sunar. Bunlar eğer kargonuz belli bir süre içerisinde gelmez ise siteye yazıp paranızı geri alabilirsiniz. Örneğin Aliexpress’ten gelecek takipsiz kargonuz 60 gün içerisinde gelmedi. Hemen Aliexpress sitesine kargonuzun gelmediğini bildirerek paranızı geri alabiliyorsunuz. Para iadenizi aldıktan sonra kargonuz bazen sonraki aylarda gelebiliyor. Bu güvence sistemi birçok sitede mevcut. Alışveriş yaparken bunlara dikkat edin
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 1 yorum

  1. Merhaba, aylar sonra da olsa gelir bekleyin dediğiniz 2-3 ay da olur mu? "kargonuz hedef ülkeye ulaştı"dan sonrası yok.. .istanbuldan sonra duman oluyor yok oluyor ne yollansa kaç aydır. Halbuki isim belli adres belli takipsiz bile olsa bir haber verme huyları da yok. yaşasın ptt

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.