Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenli midir?

Alışverişlerde kullanabileceğiniz sanal kart, en güvenli ödeme yöntemlerinden biridir. Sanal kart ile güvenli alışveriş yaparsınız ve sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Hepimiz internetten alışveriş yapıyor, birşeyler satın alıyoruz. Mutlaka herkesin aklına bir ara acaba kredi kartım internetten kopyalanıp çalınabilir mi, kredi kartı bilgilerim ne kadar güvende gibi sorular gelmişti.

İşte sanal kartın güzelliği burada devreye giriyor. Çalınsa bile içinde para olmadığı için ve sipariş verirken içine sipariş vereceğiniz miktar kadar para atacağınız için bilgileriniz kopyalansa bile sizden giden birşey olmaz. Bu sebeple sanal kart kullanırken kart çalınması adına hiç bir korkunuz olmaz. Sanal kartınız çalınsa dair içinde para olmadığı için kartınızdan para çekemezler.

Sanal kart nedir?

sanal kart nedir, sanal kart nasıl kullanılır
Sanal kart kredi kartına bağlı olarak açılan (kredi kartı ile bir bağlantısı yok, sadece bazı bankalar kredi kartı koşulu sunabiliyor) bir kredi kartı çeşitidir. Gerçekte zaten böyle bir kart yoktur. Adı üzerinde sanal kart.

Her kredi kartı gibi üzerinde ad ve soyadınız, kart numarası, son kullanma tarihi ve arkasında bulunan güvenlik kodu yazar. Bu bilgilerinize internet bankacılığınızdan ulaşabilirsiniz.

Sanal kart nerelerde kullanılır?

İnternette alışveriş yaparken heryerde kullanabilirsiniz.
Sanal kartınıza alışveriş tutarınız kadar para atın. Ardından alışveriş yapacağınız siteye gelin ve kredi kartı ödemesini seçin. Sanal kart bilgilerinizi girin ve ödemenizi yapın. Bu kadar... Tıpki kredi kartı ile alışveriş yapmak gibi.

Sanal kart nasıl oluşturulur?

Tek yapmanız gereken müşteri hizmetlerini aramak ve bilgi almak. Eğer müşteri hizmetleri üzerinden oluşturuluyorsa oradan oluşturun (Bazı bankalar şubeye gitmenizi isteyebiliyor ama genelde telefondan oluşturabiliyorsunuz). Oluşturduktan sonra internet bankacılığı üzerinden (veya mobil banka uygulamanızdan) sanal kart bilgilerinizi görebilirsiniz.

Sanal kart ne kadar güvenlidir?

Güvenlidir. Çünkü limitsiz kredi kartıdır. İçinde limit olmaz. Alışverişten önce paranız varsa içine atar harcarsınız. Alışverişte ihtiyacınız olanı içine atın ve kullanın.

Yıllık kart ücreti var mı?

Yok. Herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Taksit yapar mı, Puan-Bonus kazandırır mı?

Üye iş yerlerinden rahatlıkla taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Ben hiç yapmadım. Çünkü sanal kartımda 0 TL tutarım. 30 TL'lik bir ürün almak istediğimde içine 30 TL atar, ürünü alırım. Bakiye gene 0 TL olur. Yani kullanmadığım zamanlarda içinde para tutmam.
Puan ve Bonus olayı aynı kredi kartınız gibi geçerlidir.
Ayrıca sanal karta özel indirimler görürseniz yararlanabilirsiniz.

Hangi bankalardan alınır ?

Ben Garanti bankası sanal kartını kullanıyorum. Ama İşbank'ın da olduğunu biliyorum. Bunun için en sağlıklı yöntem bankanızın müşteri hizmetlerini aramak ve bilgi almak. Ama artık günümüzde her bankada var.

Sanal kart kullanırken ipuçları

Sanal kart kullanırken size önerebileceğim ve dikkat etmenizde yarar olan bazı ipuçları.

 • Tavsiyem içinde her zaman 0 TL bulundurun (bazı bankalar en az 1 kuruş olmasını istiyor)
 • İnternet alışverişlerinizde sanal kart kullanmaya gayret edin.
 • Harcıyacağınız tutar kadar içine atın. Misal 63.50TL lik bir ayakkabı almak istediğinizde içine 63.50 TL atın. Daha fazla attığınızda dilerseniz kalan tutarı sanal karttan hesabınıza aktarabilirsiniz.
 • Yurtdışı sitelerinde sanal kart kullanmaya gayret edin.
 • Bazı durumlarda sanal kart bakiyeniz - (eksi) bakiyeye düşebilir. Bu gibi durumlarda hemen müşteri hizmetlerini arayın. Başıma 8 yıl içerisinde 1 defa geldi ve müşteri hizmetlerini arayarak sorunu hiç bir ücret ödemeden çözdüm. 
 • Üstteki öneriye ekstra olarak bakiyeniz -10TL'ye düştüyse içine para atmaya çalışmayın. 3 TL atarsanız -7 TL olacaktır. Boşuna paranızı ziyan etmeden müşteri hizmetlerini arayın, işlem yaptırın.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 2 yorum

 1. İyi günler
  SOSBOBO isimli bir fransız dermokozmetik firmasından reçeteli bire krem getirtmiştim.Paketi açınca kremin son kullanım tarihinin geçmiş olduğunu gördüm ve iade ettim.Firma krem ücretini iade etti.Fakat ben gümrük vergisi ve iade posta ücreti olarak 25 euro ödemiştim bunları da talep ettiğim halde ödemediler. Bu amazon üyesi bir firma fakat ben ürünümü amazon üzerinden değil direkt firmanın kendinden sipariş ettim (keşke amazon üzerinden etseymişim).Türkiye olsa olsa tüketci hakları derneğine giderdim.Zararımı karşılamak içim bunlara yapabileceğim bir şey var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke amazon üzerinden sipariş verseymişsiniz. Probleminiz bir şekilde çözülür idi.
   Firma yurtdışı bazlı olduğundan bu gibi sorunları ödemekle yükümlü değildir. Bu birazda firmanın etikliğine bağlı. Üzgünüm ama paranızı iade alabileceğiniz bir yol olduğunu sanmıyorum.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.