Kargo Nasıl Gönderilir?

İlk defa kargo göndereceklere veya kargoya bir ürün verirken yaşayacağınız sorunlar ve kargo göndermenin ipuçları

Sürekli sık sık kargo gönderen biriyimdir. Aldığım ürünlerde iade kısmında veya eşe dosta kargo gönderimi aslında sanılan kadar zor birşey değil.

Yurtiçi kargolarının ülkenin bir ucundan diğer ucuna varması ortalama üç gün sürmekte.
En kısa ise bir gün. Bugün verdiğiniz kargo eğer çok geç saatlerde (kargo şirketinin kapanış saatine 1-2 saat kala) vermediyseniz mesafede kısa ise (örnek - İzmir - İstanbul gönderimi) ertesi gün genelde alıcının eline geçer.

kargo nasıl verilir, kargo nasıl gönderilir

Öncelikle elimdeki ürünümü nasıl kargoya veririm

Elinizdeki ürüne göre kargoya vermek değişebiliyor. Eğer dosya boyutunda bir kargonuz varsa (A4 boyutu, veya kitap gibi.) bunu dosya poşeti ile gönderebilirsiniz. En uygun ücretlendirme bunu sayabiliriz.
Veya bir adet t-shirt göndereceksiniz. Bu dosya poşetine sığar ve dosya poşetinde gönderebilirsiniz. Koca kutuya koymaya gerek yok.
Diğer bir örnek ise iphone kutularını bilirsiniz. O boyutlarda bir kutuyu da dosya poşetine koyabilirsiniz.  Burda önemli olan bu tarz ezilmeye kırılmaya yatkın şeyleri dosya poşetine koyarken mutlaka baloncuklu koruyucu bir şeye sarmak. Eğer yoksa kargo şubesinden isteyin (genelde ellerinde olmaz bu).
Bazı firmalarında dosya poşetleri seçenekleri oluyor. Koruyuculu dosya poşeti var ise onunla gönderin. Dosya poşetini kargonuzu verirken kargo şubesinden isteyebilirsiniz.

Vereceğiniz şey kutu ise;
Mutlaka ama mutlaka kutuyu iyice bantlayın. Mümkünse koli bandı ile.
Kutunun üstüne ekstradan alıcı ve kendi bilgilerinizi yazan bir kağıt yapıştırın. Bununda üstünden koli bandı ile iyice geçip, bantlayın.

Gönderim ücreti kutunun genişliğine göre alınır. Ağırlık o kadar etki eden birşey değildir. Bu sebeple kutuyu ufak seçmeye çalışın. En-boy hesaplamasındaki değerler ile kargo taşıma bedeli hesaplanır.
30cm x 30cm x 30cm bir kutu 40 inç televizyon kutusundan daha pahalıdır. Televizyon kutusu büyük olmasına ragmen ince oldugundan ücret daha düşük olabilir.

Kargo şubesinde;
Ürün eğer kırılabilir ise kutunun üzerine yanlarına kırılmaz etiketi bastırın, kargoyu gönderirkende söyleyin. En kötü senaryo kutuya kocaman dikkat kırılabilir diye yazdırmanız.
Aynı şekilde eğer kutunun üstü ve altı önemli ise (açılırken oluşabilecek kazalara karşı) bunuda varsa etiketle yoksa kalemle büyük harflerle görünebilir şekilde yazın.

Kargo ücretleri ne kadar?

Kargo firmalarına göre değişmekte. Genelleme verirsem dosya poşetlerini ben İzmir - İstanbul arası 6 TL'ye gönderiyorum. Bazı kargo firmalarında eğer gönderici ücreti öderse bir miktar indirim olabiliyor. Bunu mutlaka sorun. En büyük kutum Apple iMac 27 inc idi. Kocaman kutusunda göndermiştim. Aynı mesafe 18 TL tutmuştu.

Kargo sigortası nasıl yapılır?

Çoğu firma ürün sıfır değilse kargo sigortası yapmaz. Yani ürünün çalınma, kırılma, kaybolma durumlarından muaf kalırsınız. Sigorta yapmak istediğinizde size sorarlar ürün sıfır mı diye. Eğer sıfır değil ise genelde sigorta yapılmaz. Benim karşılaştığım durumlar böyle. Hiç sigortalı kargo göndermedim ve şimdiye kadarda bir sorun yaşamadım. Düzgün kargo firması seçerseniz bu sorunu düşünmezsiniz zaten.

Kargo gönderim şekilleri nelerdir?

Bildiğim 3 çeşit gönderim var. Kargoyu gönderirken size sorarlar. Kim ödeyecek diye.

Alıcı Ödemeli Kargo Göndermek

Kargoyu yolladığınız kişi öder. Ürünü teslim alırken ücreti kargo firmasına nakit olarak öder. Gönderen gönderirken 5 kuruş ödemez. Kargoyu gönderirken zaten alıcının ne kadar ücret ödeyeceği belli olur, kargo görevlisine sorun ne kadar tuttu, ne kadar ödeyecek diye.

Gönderici Ödemeli Kargo Göndermek

Kargoyu gönderen kargoyu verirken parayı öder. Alıcı, gönderici bilgilerini verdikten sonra ödemeyi yaparsınız. Kargoyu alan 5 kuruş ödemez.

Kapıda Ödeme ile Kargo Göndermek

İnternetten ürün satanlar bu gönderi türünü kullanabilirler. Ürünün bedeli + kargo ücreti şeklinde kargoyu alan kapıda ödemeyi gerçekleştirir. Kargo firması gönderen şirkete parasını öder.

Kargo firmaları deneyimlerim

Yurtiçi Kargo

İnternette pek övülmeyen bu kargo şirketini bende övmek istemiyorum. Nitekim kargolarımda nedense beni evde bulamıyorlar. Halbuki evde mutlaka biri oluyor. Kapıya not bırakmamaya da başladılar son zamanlarda. Bu sebeple kargo eve gelmiş, şubeye mi yönlendirilmiş bilgimde olmuyor. (Kapıdaki notu belki başkası alıp yırtabiliyor. Buna pek takılmamak lazım.) Bari sms falan atsa geldik bulamadık diye.

MNG Kargo

Pek kullanmadığım bir kargo. 1 kere kargo göndermiştim arkadaşıma bu firma ile. Bana o zamanlar pahalı gelmişti. Ama internet sipariş teslimatlarında şikayetim yok.

Aras Kargo

Bir sorun yaşamadım. Eğer alışverişlerde Yurtiçi - Aras varsa mutlaka Aras kargo seçiyorum.

UPS Kargo

Sıfır sorun ile çalıştım. Hiç problemim olmadı. Kargo gönderirken baloncuklu poşet yoksa gidip içerden bulup sağolsunlar kaç kere sarmadılar. Kargomla benden çok ilgilendiler genelde. Sağolsunlar.Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 1 yorum

  1. merhaba dün mouse almıştım aliexpressden yanlışlıkla ürünü onayladım fond processing yazıyo bi sıkıntı olurmu kargo elime ulaşırmı cevaplarsanız sevinirim

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.