Kargo Görevlisine Tutanak (Zabıt) Tutturmak - Hasar Tespit Tutanağı

Kargonuz kırık, ezilmiş, hasarlı olarak gelirse kargo görevlisinden hasar tespit tutanağı tutmasını isteyin.
Kargonuza bu gibi durumlarda yapabileceğiniz yasal işlemlerin başında kargo görevlisine tutanak (zabıt) tutturmak gelir.

Yurtiçi ve Yurtdışı kargolarınızda kargomuzu teslim alırken çoğumuzun dikkat etmediği ve yapmadı  birşey var.
Kargoyu kontrol etmek ve sorunlu durumlarda kargo görevlisine tutanak tutturmak.

Yurtiçi kargolarınızda kargo görevlisine tutanak, zabıt, hasar tespit tutanağı tutturuken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Bunlardan en önemlisi teslim aldığınıza dair herhangi bir yeri imzalamamak. Onun için yurtiçi kargolarınızda bu konu hakkında ekstra dikkatli olalım.

Peki hangi durumlarda Hasar Tespit Tutanağı tutturulur?

hasarlı kargo, tutanak tutturmak, zabıt tutturmak
Ürünün gönderildiği kutuda herhangi bir ezilme, yırtılma var ve bu sebepten ürününüzde hasar var ise.

Nasıl Hasar Tespit Tutanağı (zabıt) tutturulur ?

Kargonuzu kontrol edin. Kontrol etmeden hiçbir yeri imzalamayın. Üstteki maddelerden biri yaşadıysanız kargo görevlisinden Hasar Tespit Tutanağı tutmasını isteyin ve kargoyu teslim almayın. Tutanak ile birlikte iadesini isteyin.
Kargo görevlisi yanımda tutanak yok diyebilir yada tutanak tutmak istemeyebilir.  Buna dikkat edin.

Önemli: Kargonuzu kontrol etmeden önce hiç bir yere imza atmayın.
Attığınız imza kargoyu teslim aldığınıza dair imzadır ve ürününüzde sıkıntı var ise birşey yapamazsınız. Hasar tespit tutanağı tutturamazsınız.

Yurtdışı kargosu sorunlu gelenler için Not: Eğer yurtdışı siparişiniz sorunlu geldi ise, ilk önce açmadan önce kutunun fotoğrafını çekip, üründe sorunlu kısmıda fotoğraf veya video ile satıcıya yada siteye gönderip para iadenizi alın.

Bunu yapmayın
Bir adet Telefon siparişi verdik ve beklemeye koyulduk.
Aradan biraz zaman geçiyor ve kapımız çaldı.
Kargo şirketinde çalışan görevli kargomuzu getirmiş. Hemen kargoyu teslim alıyoruz ve imza atılacak yere imza atıyoruz. Ardından "İyi günler" deyip kapıyı kapatıyoruz. Paketi açıyoruz ve kargo gelirken hasar aldığı için telefonun ekranı patlamış.

Bunu Yapın
Bir adet telefon siparişi verdik, beklemeye koyulduk.
Aradan günler geçti kapıyı açtık ve kargocu kargomuzu verecek. Ardından otomatik olarak size teslim aldığınızı imzalamanız için listeyi uzatıyor. Bekle deyin. Ürünü kontrol edeceğinizi söyleyelim. Önce kargo paketine bakıyoruz. Taşımadan kaynaklı ezilme veya kargonuz yolda açılmış mı diye. Sorunsuz gözüküyor. Beklediğimiz ürün gelmiş mi diye birde ürünü kontrol edelim. Evet telefon gelmiş. Kutusu jelatini üzerinde açılmamış. Kargo görevlisine beklediği için teşekkür edip, şimdi istediği yeri imzalayabiliriz.

Kısaca nasıl kargo teslim almanız gerektiğini yazdım. Eğer uzun süre kontrol edilmesi gereken bir ürün alırsanız kargonuzu kapıda almayın. Şubeyi arayıp şubeden teslim alınacağını söyleyin. Kargocuyu kapıda uzun süre bekletmenin yararı olmayacaktır.

Bu bilgiler genelde yurtiçi kargolarınızda hasar tesip tutanağı tutmakta faydalıdır. Yurtdışı kargolarınızda eğer kargonuz uluslararası bir firma vasıtası ile gelmediyse hasar tespit tutanağı tutturmakta fayda yoktur. Direkt satın aldığınız site yada satıcı ile görüşüp, olayı o şekilde halletmeye çalışın.

Satın aldığımız ürünleri her zaman kontrol edelim.
Arızalı-hasarlı ürün iadesine sorun yaşamamak için alışveriş yaptığımız siteleri iyi seçelim.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 3 yorum

 1. İyi güzel anlatmışsınız ama. İmza atıp kargoyu teslim almadan kargo görevlisi kutuyu açamazsınız diyor. Kargo sizin olmuş olmuyor diyor. Her kargonun Merkezini aradım bu şekilde bilgilendirme yapıyorlar. İçinin sağlam olup olmadığını imza atmadan bakamıyoruz.

  Bunun dışında Kargo kutusunda hasar yoksa hasar tespit tutulmuyor. Durum tespit tutuluyor. Oda İlade hakkı vermiyor bize. Para iladesi için hasar tespit gerekli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kutuda hasar var ise ürüne açıp bakma hakkınız var diye biliyorum. Taşımadan doğacak zararlar kargo şirketine dahildir. Eğer gönderen ürünü hatalı kutuladı veya bilerek kırık, eksik ürün gönderdi ise sorun satıcıdadır. Kısacası kutuda ezilme, darbe gibi hasarlar varsa açıp bakın önce.

   Sil
 2. bence en iyisi imzalamadan iade etmek. bu şekilde şubede 4-5 gün bekleyerek satıcıya geri döner ve paraq iadesi alırsınız. tabiiki de satıcıyı önceden ambalaj hasarından dolayı teslim almadığınızı belirtmeniz gerekir.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.