Aliexpress Dispute Açma ve Para İadesi Almak

Bilindiği üzere Aliexpress'te kargonuz size gelmediği taktirde dispute açarak paramızı geri alabiliyoruz. Bu yazımda nasıl dispute açılır ve bazı ipuçlarından bahsedeceğim.
Aliexpress'te bildiğiniz gibi sipariş yaptığınızda
Aliexpress dispute hakkında herkes bildiğini konuşmuş. Dispute açarken ekstra dikkatli olun ve dispute sonucunu iyi değerlendirin.

Dispute nedir ?

aliexpress dispute açmak, aliexpress para iadesi almak
Ürününüz gelmez, kırık gelir, bozuk gelir veya beklediğiniz şekilde gelmez ise dispute açma hakkınız vardır. Satıcı ile anlaşıp paranızı geri alırsınız. Aliexpressin müşterilerine sunduğu bir koruma biçimidir. Dispute'yi iyi anlamak için yazıyı sonuna kadar okunamanızda fayda var.

Sipariş verdiğimizde ürünümüzün işlemi başlar.

İlk önce siparişlerim sayfasına gidelim.

Buraya tıklayarak Aliexpress siparişlerim sayfasına gidelim. Bu sayfadan sipariş verdiğiniz ürünleri iptal edebilir, takip edebilir ve dispute açarak paranızı geri alabilirsiniz. Bu sayfa tarayıcınızın yan sekmesinde açık kalsın. Size uygun durumlara göre yazıyı okuyarak ilerlemenizi sağlayın.

Ürünün ödemesini yaptığımızda 10 ila 24 saat içerisinde "Your Payment is Being Verified"  yazısı ile ödememiz onaylanır.Bu yazıyı görmezseniz ödemeniz Aliexpress tarafından alınmamıştır. Bankanızı arayarak ve bilgilendirme alın.

Bundan sonra sıra satıcıya geçer. "Awaiting Shipment" yazan ürününüzü belirtilen sürede kargoya vermesi gerekiyor. Bu sırada ürünü almaktan vazgeçtiniz ve siparişi iptal ettiniz. Satıcı da kabul ederse ödemeniz size geri yatar. "Cancel Order" butonuna tıklayarak siparişinizi iptal edebilirsiniz.
Satıcı ürünü kargoladığında "Awaiting Receipt" yazar. Ürünümüzün kargolandığını anlarız ve beklemeye başlarız.

Bu ilerlemede sıkıntı yok. Ürünümüzü bekliyoruz. Aradan 1.5 ay geçiyor. Ürün gelmedi.
Hemen "My Orders" yani "Siparişlerim" kısmına girin. Gelmeyen ürününüze ait siparişteki "View
Details" butonuna tıklayın. Karşınıza açılacak pencerede siparişiniz ile ilgili detayı görürsünüz.
Açılan sayfada Reminder bölümü olucak. Orada bir sayaç vardır. Ürünün onaylanmasından geri sayar. Yani o sayaç bittiğinde herhangi bir işlem yapmazsanız paranız satıcıya aktarılır. Dispute açamazsınız. Bu sayaç kısmı çok önemli.

Eğer sayaç bitiyor ve siz hala ürünü beklemek istiyorsanız satıcıya mesaj atın ve ek süre isteyin.
Ek süre için "Request to extend Purchase Protection" linkine tıklayarak istediğiniz gün sayısını ve mesajınızı yazarak ekstra gün talep edin.
Aşağıdaki mesajı gönderebilirsiniz. Sipariş numaranızı yazmayı unutmayın.
Hello,
My package does not arrive.
I want to take extra protection time for delivery.
Would you do that for me?
Thanks
Çevirisi : Merhaba, paketim elime ulaşmadı, teslimat için ekstra koruma zaman istiyorum. Benim için bunu yapabilir misiniz? Teşekkürler

2 çeşit Dispute şekli vardır

Tam iade isteyerek Dispute açmak
Ürününüz gelmedi, yanlış ürün geldi veya kırık-arızalı bir ürün geldi.
Dispute açarak tam iade isteyin. Paranızı tamamen geri alın.

Kısmi iade isteyerek Dispute açmak
Ürününüz geldi ama ilanda belirtilen gibi değil. Örnek siz 3 adet cep telefonu için kamera lensi istediniz ama paketten 2 adet çıktı. Kısmi iade açarak satıcıdan verdiğiniz paranın bir kısmını geri iade isteyebilirsiniz. 5 dolar ödediniz 2 doları geri isteyin mesela.
Başka bir örnek vermek gerekirse; Misal 10 TL'ye saat aldınız ve kayışı kopuk geldi. Ürünü hemen aşağı kattaki saatçi Mehmet Amca'da 3 TL karşılığında yaptıracaksınız. Dispute açın ve Mehmet Amca'nın 3 TL'sini isteyin. 😁

Dispute açtığınızda Aliexpress satıcısı sizden kanıt isteyebilir. Bu gibi durumlarda ürününüz elinize geçmedi ise takip numarasından ürünün size ulaşmadığını ispat edebilirsiniz.
Ya da ürün size kırık-bozuk geldi. Hemen video veya fotoğraf çekin ve satıcıya gönderin.
Dispute süresince 10 gün içerisinde paranızın geri gönderilmesi gerekiyor. Eğer 10 günü geçerse hemen Aliexpress müşteri hizmetlerine yazın ve durumu anlatın.

Önemli Not: Güvenilir satıcılarda para iadesinde sorun yaşamazsınız. Ama bazı çakallar çıkıp size türlü türlü bahaneler sunabilir. Bunlara kanmayın. Ürününüz elinize gelmedi yahut kırık-arızalı geldi. Siz haklısınızdır. Satıcıya Aliexpress müşteri hizmetlerine başvuracağınızı söyleyin. Bu gibi durumlarda etekleri tutuşuyor ve genelde para iadesini onaylıyorlar. Eğer hala durum devam ediyorsa Aliexpress'e yazın.

Ekstra süre istedikten sonra satıcılar genelde en geç 2 gün içinde size cevap verir. Eğer cevap alamazsanız 3. gün hemen dispute açın. Dispute süresi 5 gündür. Eğer 5 gün içerisinde satıcı cevap vermez ise veya para iadenizi onaylarsa paranızı geri alırsınız.
Baktınız satıcı ters çiziyor. Anlaşmazlık çıkarmaya çalıştı. Hemen Aliexpress'e bildiriyoruz. Sonuca Aliexpress karar veriyor.

Dikkat: Bazı uyanık satıcılar sahte kargo numarası ile ürününüzün kargoya verilip teslim ettiğini gösterip size paranızı geri vermemezlik yapabilir. Bu gibi durumlarda hemen Aliexpress'e başvurun. Bazı postalar sadece Türkiye'ye girene kadar takip edilir sonrasında herhangi bir bilgi alamayabilirsiniz. Bu konuda dikkat edin. Kandırılmayın. sadece 17track.net ve PTT'nin kendi sitesinden kargolarınızı takip edin. Satıcıların verdiği linkteki sitelere güvenmeyin. Uluslararası kargo takip kodları harf ile başlar, harf ile biter. Örnek: AB12345678AB gibi.

Dispute hangi durumlarda açılır ?

 • Ürün gelmedi ise.
 • Ürün geldi ama ürünü onaylamanız için az süre kaldı. Bunun için ekstra birkaç gün istediğiniz zamanda.
 • Ürün hatalı, kırık, bozuk geldi ise.
 • Ürün yanlış gönderildi ise.
 • Satıcı ile karşılıklı anlaşılan durumlarda.

Nasıl Dispute Açılır ?

Elinize ulaşmayan kargolarda Dispute açma hakkınız vardır.
Dispute siparişinize ait koruma sayacının bitmediğinden emin olun.
Sayacı görmek için;
 • My Orders'a tıklayın.
 • Dispute açacağınız siparişe gelip "View Details" linkine tıklayın.
 • Açılan yerde Reminder bölümü sizin koruma sayacınızdır.

Koruma sayacınız bitmediyse dispute açabiliriz.

Geçelim Dispute açmaya.
"My Orders" kısmına tıklayın ve Dispute açmak istediğiniz siparişi seçin.
Ardından "Open Dispute" buttonuna tıklayın.

Burada sizden bilgiler isteyecek.

To start the dispute process, please tell us your problem : yani diyor ki "bize dispute açmak için yaşadığın problemi anlat".
Buraya sorunumuzu kısa bir şekilde anlatıyoruz.

Did you receive your goods : Paketinizi teslim aldınız mı?
Yes yada No seçiyoruz.
Seçtiğimizde yeni seçenekler ekleniyor.
Buradan size çevirilerini yazacağım size uygun olanları işaretleyin.

Select your problem from the options below: (Aşağıdan probleminizi seçin).

Logistics tracking problem (kargo takip problemleri)
Kargo takibi ile ilgili problem yaşıyorsanız seçilebilir.

Purchase Protection is running out, but package is still in transit (Siparişte 60 günlük koruma doluyor ama ben paketimi hala teslim almadım)
Satın aldıktan sonra 60 günlük koruma doluyor ve ürününüz hala gelmedi ise. 60 günlük koruma sonrası ek süre alamazsanız para satıcıya gönderilir. Koruma sürenizi geçirmeyin.

Package was returned to seller by shipping company (Kargo satıcıya veya kargo firmasına geri iade edildi)
Kargoyu geri gönderdiyseniz veya gümrüğe takılıp geri gönderildi ise bunu seçebilirsiniz.

No tracking information (Kargo takip bilgisi yok)
Sahte takip kodlu gönderilerinde veya size verilen takip kodu çalışmıyor seçilebilir

Customs problem -  Customs is holding the package (Gümrük problemleri - Gümrük paketi bekletiyor)
Kargo gümrüğe takıldı veya gümrükte bekletildiğinde

Package sent to a wrong address (Paket yanlış adrese gönderilmiş)
Paketiniz size değilde bir başkasına teslim edildiği gözüküyorsa.


Bunları doldurduktan sonra sıra geliyor diğer kısma.

Please tell us your solution (Bize çözümünüzü söyleyin)

Order Total'de iade alacağınız miktar yazar.
Paketinizi teslim almadığınızı işaretlediyseniz otomatik olarak seçilir.

Your Refund Request (Paketin elinize geçtiğini seçtiyseniz gelir ve 2 seçenek ile birlikte)
Full Refund (Tam iade)
You can ask a refund as high as:US $ xxx (burada sipariş toplam tutarınız yazar)

Please write your request detail (İade detaylarınızı yazın)
Buraya neden iade etmek istediğinizi yazın. En basit ingilizce bile yeterlidir. İngilizce bilmiyorsanız google translate'e basit türkçe ile durumunuzu anlatın ve ingilizceye çevirip buraya yapıştırın.

Add attachments (dosya ekle)
Eğer kanıt olarak resim-video eklemek isterseniz buradan ekleyebilirsiniz. Tabi bunun için bir zorunluluk yoktur. Ama ürün kırık-bozuksa eklemenizi tavsiye ederim.

Daha sonra Submit ile formu gönderiyoruz.

Tebrikler Dispute açtınız.
5 gün içerisinde satıcı cevaplamak zorundadır. Eğer cevaplamazsa otomatik olarak onaylanır. Eğer onay vermez ise Aliexpress'e müşteri hizmetlerine başvurun.

Dikkat etmeniz gereken önemli noktalar:

Eğer kargonuz gelmedi ve sürenizde bitiyor. Aliexpress'ten paranızı geri almak istiyorsunuz. Satıcı ise size paranızı geri vermek istemiyor, biraz daha bekleyin, ben yarın gidip kargonuzu kontrol edeceğim falan diyorsa, kanmayın. Kargo takip kodu ile kargonuzu göremiyorsanız o kargo takipsiz olarak gönderilmiştir ve kim bilir kargonuz şu an nerede. İsterseniz ekstra süre alabilirsiniz ama ben tavsiye etmem. Paranızı geri alın.

Ürününüz kırık-bozuk geldi ise dispute açın ve satıcıdan iade alın yada tamir ücretini isteyin. Satıcılar genelde para iadesi yapar yada tamir ücretini gönderirler. Eğer ilgilenmezler ise Aliexpress'e yazın, o çözsün sorununuzu.

Ürün gelmedi ve paranız iade edildi. Ardından misal 1 ay sonra ürün sürpriz bir şekilde geldi. Bu durumda para ödeme zorunluluğunuz yoktur. 3 ay sonunda geldi ürün. Yinede para ödemek istiyorum diyorsanız eğer satıcı ile iletişime geçip ürününüzün geldiğini parasını ödemek istediğini söyleyin. Aynı ürünü satıyorsa o üründen satın alıp, sipariş notuna ürünü gönderme şu numaralı siparişim geldi diyebilirsiniz.

Ürün resimlerinde daha kaliteli bir ürün gözüküyor ve size kalitesizi geldiyse bu satıcının suçu olmuyor. Malesef Aliexpresste durumlar böyle. O yüzden size ürünün altındaki yorumları didik didik okuyun diyor, satın alanların yüklediği fotoğrafları inceleyin diyorum. Ürünü alırken ürün resimlerinden çok, ürünün çalışıp çalışmadığını ve fotoğraflarını yorumlardan okuyun.

Kargom gümrüğe takıldı ve geri gönderilecek, ne yapmam lazım diyorsanız koruma süreniz bitmedi ise hemen satıcıya mesaj gönderin. Ürün iadesi olmadan genelde dispute açarak para iadesi alamazsınız. Yinede şansınızı deneyin. Eğer ürününüz gümrüğe takılıp geri gönderilirse iadesi 1.5 ay kadar sürebiliyor. Koruma sürenizi bu gibi durumlarda takip edin. Gerekirse ek süre isteyin. Vermediğinde dispute açın.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 70 yorum

 1. İçerik çok açıklayıcı emeğiniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Siparişiniz hakkında yardımcı olabildiysem sevindim.

   Sil
  2. Aliexprestem aldığım ürün eksik geldi 6.mtreydi 2.buçuk geldi disbute açtım bana mal iade para iade şıkkı olumlu geldi işaretledim ama iade edemedim kargo kabul etmedi ücreti 650 tl. Bende iade kargo takım nosu olmadan. Tıkladım kabul edil ama bir. Şey gondermedim satıcı ukala bana tartışmayı iptal et dedi etmedim sonuç olarak ne olur ben malı iade edemedim 247 dolar karşı tarafta

   Sil
  3. ürün geldi kargoya takıldı ve geri gitti ama takip numarası yok geri iadesiyle ilgili itiraz açtım satıcı bir şey söylemedi. ve aliexpres devreye girdi. ama ne demek istediğini anlamadım. sanki eğer kanıt yüklemezsen gibi bir şeyler yazmış ama neyi kanıtlayabilirim ki takip numarası yok ? sadece gümrükten gelen evrak var.

   Sil
 2. Ben siparişimi vereli iki gun oldu sipariş tamamlanmis öyle gözüküyor ne demek bu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanlışlıkla ürün gelmeden onay vermişsin kardeşim.

   Sil
 3. Ben siparişi iki gun once verdim simdi sipariş tanimlanan yani tamamlananlarda ama elimde değil napmam gerek

  YanıtlaSil
 4. Merhaba benim ilk alışverişim. Farklı yerlerden değişik 3 adet ürün aldım. 2 si kargoya verildi. 1 i henüz 7 gün 11 saat diye yazıyor. Kargolanmadı. Satıcı soruları artık cevaplamayor. Bu sıkıntı ne olabilir. Ürün paintball compressor. Ücreti 500 dolar üstü. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Benim ürünüm gümrükten geri döndü tartışma açtım satıcıda kabul edip mesaj attı 3-10 gün arasında paranız iade edilir diye 9 gün oldu param yatmadı ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 6. Ürünüm gümrükten geri döndü. Bende tartışma açtım satıcı kabul etti ve bana mesaj attı paran 3-10 gün içinde yatırılır diye 9 gün oldu param daha yatmadı ne yapabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sipariş durumunda finished yazması gerekiyor yazmıyorsa para satıcıya geçmiş demektir

   Sil
 7. hi,dear,really really sorry for it,the parcel may lost on the road,as u can see that it is so long time not update,dear.
  pis open dispute,dear,we will contact aliexpress to check for it,if confirm lost,will return money to u soon.
  hope u can forgive us and the bad shipping situation,dear.really sorry.
  also hope u still can give full positive feedbacks after u get the refund.
  /:048/:048 ürün bana gelmedi acemilikten anlaşmazlık açmayınca süresi 15günmüş para satıcıya aktarıldı satıcıya durumu yazdım bana artık satıcının insafına kaldı gibi geliyor bu durumun çözümü varmı?

  YanıtlaSil
 8. open dispude süresini geçirmişim ürün elime ulaşmadı ne yapabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. alıcı koruma sürenizi geçirdiğinizde hiç bir şekilde hak idaa edemezsiniz belirtilen süre içerisinde yapmanız gerek

   Sil
 9. Ben kulaklık almak için ininal kartımı kullandım aliexprrsin sitesinde 94.55 tl yazıyordu ininal kartımdan 105 tl çekti bende ödeme onaylanmadan direk iade talep ettim dün saat 4 ten beri iade işleniyor yazıyor ne yapmam lazım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 hafta içinde ödeme yaptıgınız karta iade alırsınız fakat ödemeler de sapma olabiliyor aliexpress size 94 tl diyordur ama banka kurları farklı olduğu için fazla çekim olabiliyor

   Sil
 10. Merhaba ben bir urun aldim ve urun farkli geldi urun arizali gorseldekiyle.aynindeyil iade etmek.istiyorum nasil.iade ede bilorim postaneye gittim iade icin olmadi ne yapmaliyim lutven yardimci.olun 05327646192

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. open dispute açıp tam iade isteyin ssatıcıdan ve ürünün fotoğrafını siteye yükleyin

   Sil
 11. Merhaba, bir adet action kamera siparisi verdim urun geldi ama ekrani calismiyor.saticiya yaklasik 4 kez video gonderdim.arizanin yazilimsal oldugunu dusunuyordu. En sonunda arizayi anladi. Ben dispute acio para iadesi istedim. Satici bana urunu geri gonderecegini soyleyerek yenisini gonderecegini iletti. Ben guvenmedigim icin para iadesi istedim. Urunu geri gondermek zorundamiyim?

  YanıtlaSil
 12. Merhaba ben aliexpress den siparişimi verdim ücret benden kesildi fakat satıcı ürünü kargolamadı ve msj yazdı ürün kalite kontrolden geçemedi falan filan siparişinizi iptal ediniz diye iptal ettim bir hafta gibi bir sürede iade işlemi tamamen işlendi fakat banka hesabımda hala göremiyorum bu durumu nasıl çözecegim yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğer aliexpressin sitesinde iade tamamlandı dedıgı halde paranız gelmedıyse bankanızla ıletısıme gecmelısınız yurtdısından gelen para ıadelerınde Türkiyedeki bankalar müşteriyi bekletiyor.Bankanızla ıletısıme gecin

   Sil
  2. Aliexpresste iade tamamlandı diyorsa paranızı göndermıslerdır.Bankanızla iletisime geçin yurtdısından gelen paraları geç işliyor bizim bankalar

   Sil
 13. Hocam Merhaba 201 dolarlik siparis verdikten sonra daha ucuza buldum hemen iptal ettim satıcı iptali onayladi aliexpres den mesaj geldi paranız 3 ile 15 gün icinde iade edilecek diye birşey yapmama gerek var mi 5. Gün deyim

  YanıtlaSil
 14. Hocam Merhaba 201 dolarlik siparis verdikten sonra daha ucuza buldum hemen iptal ettim satıcı iptali onayladi aliexpres den mesaj geldi paranız 3 ile 15 gün icinde iade edilecek diye birşey yapmama gerek var mi 5. Gün deyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam aynı olay benım de basıma geldı ürünü aldım daha ucuzunu görünce ben de iptal ettım 4 gün sonra parayı gerı gönderdiler sıkıntı olmuyor

   Sil
 15. Hocam merhaba. Detaylı anlatım olmuş. Teşekkürler öncelikle. Şöyle bir sorun var bende. Aliexpressten verdiğim sipariş tutarı fazla olduğu için gümrük vergi istiyor. Bende astarı yüzünden pahalı olacak diye almayı düşünmüyorum. İade olarak geri göndereceklerdir bir süre sonra galiba. Bugüne kadar onlarca siparişim oldu ilk kez böyle bir şeylw karşılaştım.Sizce iade işlemlerinde satıcının yan çizmemesi ve aliexpressin benim yanımda olması için nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz.

  YanıtlaSil
 16. 11 tane sipariş geçtim toplamda 2300tl lik,ürünlerin hepsi gümrükten geri döndü dispute açtım 5 iadeyi aldım faket iade tamamlanalı 40-50 gün oldu ama hala banka hesabıma 6 iade yatmadı durumu bankaya bildirdiğimde ise Para bekletmiyoruz iade edilse hesabınıza geçerdi diyor aliexpress müşteri hizmetleriyle görüştüğümde de topu bankaya atıyor sorun bankalık mı? Çözüme ulaşırmı yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar benimde ayni sorunum var siz alabiliniz mi paranizi bankanizdan duzgun yanit aldiniz mi

   Sil
  2. Ayni durum bende de var aliexpress müşteri hizmetlerine yazdim odeme alinmis diyor bankayi ariyorum gelen para yok diyor bankanin müşteri temsilcilerinden biri belki banka bekletiyordur dedi bir ay olacak hala para yok hesapta

   Sil
 17. Merhaba, aliexpresten 599 dolarlık ürün satın aldık fakat DHL kargo ile gümrüğe takıldı. urun bedeli kadar masraf çıkardılar. Teslim almadık, satıcıya açık anlaşmazlık açarak iadeyi onaylamasini istedim.Cvp yazmış aramızda hallederiz anlaşmazlığı geri çekin diye. Bende güvenemedim. Ne yapmam lazım. Nasıl geri gitmesini sağlayabilirim. Karşı taraf geri öderiz ama aramızda anlaşalım gibi bir yazı yazmış. Hızlı iade olması için satıcı işlem yaparsa iyi olur dedi DHL kargo. Site ingilizce zaten bişi anlamıyorum. Yardımcı olur musunuz ? ürünü hiç teslim almadık kargoda bekliyor şuan.

  YanıtlaSil
 18. Merhaba, aliexpresten 599 dolarlık ürün satın aldık fakat DHL kargo ile gümrüğe takıldı. urun bedeli kadar masraf çıkardılar. Teslim almadık, satıcıya açık anlaşmazlık açarak iadeyi onaylamasini istedim.Cvp yazmış aramızda hallederiz anlaşmazlığı geri çekin diye. Bende güvenemedim. Ne yapmam lazım. Nasıl geri gitmesini sağlayabilirim. Karşı taraf geri öderiz ama aramızda anlaşalım gibi bir yazı yazmış. Hızlı iade olması için satıcı işlem yaparsa iyi olur dedi DHL kargo. Site ingilizce zaten bişi anlamıyorum. Yardımcı olur musunuz ? ürünü hiç teslim almadık kargoda bekliyor şuan.

  YanıtlaSil
 19. https://i.hizliresim.com/8dBR7Q.png
  https://i.hizliresim.com/DdZg06.png
  https://i.hizliresim.com/mkBAW1.png

  Ürün siparişinden itibaren 59 gün geçti. 


  60 Günlük yasal sürenin dolmasına 20 saat var ve,
  Dispute açamıyorum.

   
  Şu uyarıyı veriyor;
  """""Kayıtlarımız, siparişinizin son zamanlarda gönderildiğini ve şu anda nakliye halinde olduğunu gösteriyor.
  Bu gönderim yöntemi için, varış ülkenizde hiçbir izleme bilgisi sağlanmayacak. Geçmiş deneyimlerimize göre,
  paketlerin çoğu satıcının vaat ettiği süre içinde teslim edilecek. Paketiniz 2017-08-26 tarihine kadar ulaşmazsa,
  lütfen anlaşmazlık bölümünü (DISPUTE) açın; derhal bunu halledeceğiz. Sabrınız için teşekkür ederiz"""""""

  Yarını bekle yarın açalır demeyin, bu gün aynı olayı yaşadım, Bugünde gönderilmeyen ürünüm vardı,
  Dün dispute açmaya çalıştım aynı uyarıyı verdi.
  Bugün açarım diye düşündüm ama, para transfer işlemi gerçekleşiyor dedi ve, sanki ürün bana gönderilmiş gibi işlem yapıldı.

  Üstte 15 gün içinde dipute açabilirsin diyor ama, Dispute ye tıkladığında satıcıya mesaj atma penceresi geliyor.
  Dispute ile alakası yok.

  Allahtan Mobilden girmek aklıma geldi.
  Mobilde Dispute aktifti.
  Hemen Dispute açtım, Kanıt olarak ekran görüntülerini gönderdim.
  China post registered air ile gönderecek iken, takip edilemeyen ucuz posta şirketi kullandığı dedim.

  Çok saçma, Bazı ürünlerde Dispute aktif, bazılarında değil.
  60 günün dolmasına 33 gün olan ürüne dispute açılabiliyor ama, 1 gün, 3 veya 5 gün 1 hafta olana açılamıyor. 


  Dispute olayı mobilden de kalkarsa aliexpress te para iadesi almak imkansız....

  Halbuki son Dispute işlemini 10 gün önce açmıştım ve oluyordu.
  59.günde açmıştım. paramı geri aldım.
  Bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim.  YanıtlaSil
 20. Sn Amin kardeşim..Sipariş ürün gelmedi gümrükten dönmüş.Satıcı paranızı iade edeceğim benden pay pal hesabımı istiyor ama tabiki yok .Çünkü ödemeyi sanal Kredi kartıyla yapmıştım.Sorunu nasıl çözebilirim.

  YanıtlaSil
 21. çok güzel bi yazı olmuş admin yalnız bişey soracağım ben aliexpresten ekran kartı aldım ur ile başlayıp yp ile bitiyor AliExpress Standard Shipping 5 dolar karşığında geliyor yalnız yanwen den geliyor galiba bende ptt ye gelmiş mi diye kargo takibe baktım çıkmadı sonra araştırdım yanwen den gelen kargoları kargo takibini yanwenin sitesine yazdığımızda bize ptt kargodan takip edebileceğimiz bi takip numarası veriyor bende o takip numarasını ptt kargoda arattım ürün hakkında bilgi yok ama en aşağıda ürünün malezyaya sevk edildiği yazılıyordu şimdi sizce na yapmalıyım dileerseniz kargo takip numarasını size vereyim sizde bakın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çinden gelen kargolar dhl,ups gibi özel kargo firması seçip fahiş fiyat ödemediyseniz ptt ile gelecektir. yanwen takip no fake olabilir. tahminim kargonuz ptt ile gelecek.

   Sil
 22. Kargon kırık geldi. Satıcı problemi çözeceğim dedi ve beni oyaladı. Bende tsrtışma açmadım. Şimdi satıcı medajlarıma bile cevap vermiyor.Ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 23. Ben Bir Ayakkabı Aldım Bu gün 27. Gün Takip Numarası ile baktığımda kargo onayladı yazıyor. Diğer 50 kuruşluk ürünler 20 günde gelmişdi Ne yapmam gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kargo süresi 60 gün bekleyeceksin eğer süre bitmeye yakın hala gelmiş ise dispute aç kargı süresinin bitmesine 1hafta kala

   Sil
 24. Merhabalar ben bebek tulumu sipariş verdim. Ve 2 ayda oldu. Satıcı ile anlaştım para iadesi yapacak, bana anlaşmazlık formu doldurmamı söyledi. "Ek geribildirim olştur"
  yazısının altnda "tarşıma aç" yazıyo ona tıklaynca 15 gün içinde yazabilecegimi söylüyor. Başka yerden tartışma açmayı biliyor msunuz?

  YanıtlaSil
 25. Mrb ben bi mont istedim bana benim istediğimin dışında saçma sapan kalitesiz birak modeli rengi bile tutmayan bi naylonumsu mont yolladılar hemde 100 tlye almıştım şimdi tartışma açtım aliexpres 0 $ödensin demiş satıcıda ali'nin kararını bekleyelim diyo pekte anlamiyorum dispute falan ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 26. Çok yararlı bir yazı olmuş, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 27. Hocam ben telefon aldım aldıktan 3_4 hafta sonra ekranı ortadan ikiye karardı satıcıya konuştum video felan fotoğraf attım para iadesi istedim yan çiziyor bende disputu açtım para iadesi istedim 2 gün icinde süresi dolacak para geri iade edilir mi

  YanıtlaSil
 28. BATUHAN BATU
  Merhaba
  Satıcı siparişi iptal etmiş 5 gün geçti ancak kart hesabımda geri ödeme görünmüyor ne yapmam lazım

  YanıtlaSil
 29. Merhaba
  Kasimda aldigim takipli kargom 12 araliktan beri edi gozukuyor hala gelmedi. Yılbaşı yogunlugundan dolayidir demistim ama guncelleme yok. Adam da suresini 40 gun uzatti. Koruma süresi devam ediyor malum dispute acsam para iadesi alabilir miyim?

  YanıtlaSil
 30. Merhaba yaklaşık 3-4 ay önce araç için AliExpress den 300 dolara multimedia aldım yanlış ve arızalı olduğu için dispute açtım sonrasında geri gönder 300 dolar iade al diye anlaşma yaptık ürünü 2 buçuk ay önce geri gönderdim ama ne karşı taraf almış nede bana geri geldi sonrasında hergün dispute kontrol ettim herhafta 7 gün süre verdi ve kanıt istedi bende kargo takip numarasını kanıt olarak sundum anlaşmazlık bitti ama satıcının Leh’ine sonuçlandı itiraz ettim ama sonuç yok 300 dolarda gitti cihazda gitti elde var sıfır içim yanıyor bana yardım edin

  YanıtlaSil
 31. Hocam peki kargo takip numarasindan bakiyorum kargo telim edildi gozukuyor fakat teslim bolumumde benim adim yok kargoyu ben almadim. Satici israr ediyor teslim edildi diye bu durumda nasil yapicaz dispute actim resimleri yukledim ama hala sorunum cozulmedi

  YanıtlaSil
 32. MERHABA öncelikle yazı çok güzel olmuş. size bir sorum olacak ben bosna hersek te oturuyorum aliexpress ten 2 adet iphone 6 sipariş ettim ancak 60 gün geçti ama adresime gelmedi postaneye gittim gümrükten geri gitti diyorlar şimdi dispute açtım satıcı bana size fatura göndereyim onunla postaneye sorun diyor sizce ne yapmalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. keşke süreyi takip etseydiniz. dispute süreniz dolmuş. takipli kargo ise aliexpress müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

   Sil
 33. Merhaba , benim sorum cok garip olacak ama sorayim :) Aliexpress den kulaklik aldim fakat satici okkali bir indirim yapti urunum suan yolda gemide geliyor. Ben indirimli fiyattan almak istiyorum. Urun kapiya gelse teslim almasam ne olur ? Geri Çin”e gider mi ? Ne yapmaliyim ? Saygilarimla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ürünü teslim almayıp dispute aç paranı geri al. bu arada indirimdeki ürünü tekrar al. Ama bu sefer başka birinin adına al.

   Sil
 34. Hocam kolay gelsin. 17 dolarlık ürün gelmedi. Satıcıda yapacak bişey yok dispute acın iade edelim dedi ücreti. Benim sormak istediğim. Ben ziraat kredi kartına baglı sanal kartla alımı yapmıştım aliexpressten. Bu iade işlemi sonucu para nereye yatacak?yani kredi kartımdan nakit mi cekicem para yatınca, benim kafamı karıstıran bu. Nereye yatacak ben nasıl nakit olarak nasıl alıcam. Sonucta ben ilk alımı yaptıgımda 3 ay önce ödemesini nakit yapmıştım. Çok tesekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
 35. Merhaba
  Aldığım kulaklığın bir tarafı 2-3 ay sonra bozuldu bu konuda dispute açılabilir mi? Kaliteli olsun diye baya bi para vermiştim :(

  YanıtlaSil
 36. merhaba ben 3 ürün sipariş verdim ama ikisini yanlışlıkla verdim ve paramı geri almak istiyorum siparişi iptal ettim dispute açarak parayı geri alabilir miyim lütfen yardım eder misiniz çok ihtiyacım cevabınıza

  YanıtlaSil
 37. SELAMUNALEYÜM yazınızı okudum teş.benim sorum kargomu satıcının vermiş oldugu takip no.ile TÜRKİYE kadar takip yapabildim ondan sonra tkip yapamadım kargom bu arada gelmiş tekrar yurd dışına gitmiş gözuküyor dispüte süresi 3 gün kaldı kargom geri gelirmi acaba disbütemi acmalıymmı teş..

  YanıtlaSil
 38. Benim ilkdefa başıma geliyor gelen ürün kırık çıktı itira açtım kabul edildi. Elmas üye kategorisindeyim 100$ a kadar olan ödeme hızlı alınır diyor aliexprese mesaj atın diyor ama nereye atacağımı bulamadım

  YanıtlaSil
 39. Merhaba benim kargom gelmedi..ama tartismada acamiyorum..mal alindigndan teyit 15gun sora boyle biwey yaziyo..ne yapa bilirim?

  YanıtlaSil
 40. para iademin tamamlandigi yaziyor musteri hizmetleride oyle diyor bankanizla iletisime gec diyor fakat halk bankasi visa hesap kartimla yapmistim ve banka boyle bi iade yok kesinlikle diyo nerdeyse para iadesi aliekspresten yapilali 1 ay oldu ama ortada para yok halk bankasi doviz hesabi acin oraya gondersinler diyo boyle birseye gerek var mi otomatik tl ye cevrilmiyo mu ayrica aliekspresten yatirdigina dair dekont resmi iste diyo bu konuda bilgisi olan varsa yardimci olabilir mi

  YanıtlaSil
 41. aliekspres para iade islemimi tamamladi olarak goruluyo hatta nerdeyse iade yapali 1 ay oluyo ama hala halk bank visa maas kartimda para gorunmuyo halk bankasi boyle bi iade yok bekleyen bi odemede yok diyo aliekspresten dekont resmi iste diyo iade edilen para dolar oldugu icin doviz hesabi acip onun hesap numarasini ver diyo ama sacma degil mi zaten aliekspres iadeyi tamamlamis artik surekli o da bankanizla iletisime gecin diyo ARN noyu yaziyo tamamda banka da israrla yok diyo arn no ile ilgili zaten bisi yapmiyolar bu konuda bilgisi olan var mi yardimci olur musunuz

  YanıtlaSil
 42. Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 43. Çok güzel yararlı açıklamalarınız için teşekkürler. Benim ürünümü elektronik ürün diye gümrükten geri gönderdiler, selfi çubuğu almıştım. Satıcı dispute açmamı ve para iadesi isteneni söyledi ben de dün yaptım. Para ne zaman hesabıma geçer.

  YanıtlaSil
 44. mrb ben kılıf sipariş verdim tlf kılıfa olmuyor anlaşmazlık açtım resimleri yükledim satıcı bana tartışmayı iptal edip yeni tartışma açıp sebebini değiştirmemi istedi o zaman iade yapacağını söyledi bir türlü anlaşamadık ali express'e iş kaldı oda para iadesini onayladı 10 gün içinde malları iade edip takip numarasını belirtmem gerektiğini söyledi yanlız kılıfı nasıl iade edeceğimi bilmiyorum karşı taraf ödemelimi gönderecem

  YanıtlaSil
 45. Aliexpresten ürün aldım dhf ile geldi gümrüge takıldı mesaj geldi adet fazla olduğu için 50 adet beni gümrük müsteşarlığına gitmem gerekiyordu dediler veya kargoyu geri gönderebiliz diyor geri gönderdim paramı alabilirmiyim

  YanıtlaSil
 46. Aldığım ürünün sayfası kapatıldı sayfaya ulaşamıyorum tartışma açılmıyor durum kısmjnda finished yazıyor süresi bitmiş sanırım hiçbirşey yapamıyorum yardımcı olur musunuz anlattığınız yolların hiçbirini uygulayamıyorum nereye şikayet etmem gerekiyor cevap verirsiniz umarım teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 47. merhaba ben tartışma açtım sonra para iadesi işlemi başladı ancak sonra kargom geldi parayı geri göndermek için ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni sipariş ver satıcı ürünü göndermedin sen de ürünü aldım diye onayla böylece para satıcıya gider

   Sil
 48. İçerik için gerçekten çok teşekkür ederim sadece bir konuda cevap alamadım daha doğrusu ben eksiğim.
  Aliexpress müşteri hizmetlerine nasıl bağlanacağım destekde yapay zeka soru yanıtlıyo sadece seçenekler sunuyor

  YanıtlaSil
 49. Mrb ürün gümrükte bekletiliyor sevk süresinin bitimine 4 gün kaldı. Bende 155$ ürüne gümrük problemi seçeğini seçip anlaşmazlık açtım satıcı 10$ teklif etti ne yapmalıyım
  Anlaşmazlık nedenini değiştireyim mi
  Lütfen acil cevap

  YanıtlaSil
 50. Merhaba aliexpresten akıllı çocuk saati aldım gümrükte takıldı başka bir markanın türkiyeye 250 adet satılmış acaba firmaylamı alakalı takıldı gümrükte

  YanıtlaSil
 51. Şipariş gelmedi firma iade edildi diyor ama para gelmedi aliexperse bildiremiyorum çünkü yabancı dil ne yapmqlıyım bi yardımcı olur musunuz ?

  YanıtlaSil
 52. Merhaba siparisim geri gönderilmiş ben takip ettiğimde eksik adres diyor onlar teslim alinmamis zamaninda diyor anlasmazlik cevabi siz teslim almamisziniz diyor satici tekrar gondermiyor urunu ne yapabilirim?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.