Aliexpress Alışveriş Rehberi

Aliexpress'ten alışveriş yapacaklar için hazırladığım bu rehber ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Aliexpress alışveriş rehberine başlamadan önce bir siteyi tanıyalım. Aliexpress Çin tabanlı bir alışveriş sitesidir. Tamamen güvenli bir sisteme sahip olan site müşterilerini koruyan kuralları vardır. Ürününüz gelmediğinde paranızı iade alabilirsiniz. Ya da belirtilen şekilde gelmediğinde ödediğiniz tutarın bir miktarını iade alabiliyorsunuz.

Ülkemize birçok ürünü ücretsiz kargo seçeneği ile satın alabilirsiniz. Ülkemizde 20 TL olan bir ürünü Aliexpress'te 1-2 TL'ye bulmak mümkün.
Şaka gibi fiyatları ile insan ne alacağını şaşırmıyor değil. Binlerce ürün çeşiti var ve 50 kuruşa aldığınız bir ürün bile ücretsiz olarak Türkiye'ye kargolanıyor. 
İnsanın inanası gelmiyor ama öyle. Cidden ucuz ve çok güzel ürünler bulabiliyorsunuz.
Buraya tıklayarak aliexpress'e kayıt olun.

Aliexpress'e nasıl güvenirim?

Aliexpress'te her gün yüzbinlerce sipariş geçiliyor ve milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Alibaba'nın ürünüdür (sahibi Çin'in en zengin iş adamı).
Müşterisi memnuniyetine yüksek derecede önem verir. 
 • Satın aldığınız ürün size ulaşmaz ise hemen dispute açarak paranızı geri alabilirsiniz. 
 • Eğer ürün yanlış gönderildi ise satıcı ile iletişime geçip gene paranızı geri alırsınız.
 • Ürün çizik-kırık geldi ise dispute açarak bir miktar geri alma şansınız var. Örnek 5 dolar'lık bir saat aldınız ve kayış kemeri resimdekinde gösterilenden hafif sorunlu geldi. Fotoğrafını çekip satıcıya bilgilendirici bir mesaj attığınızda size ya yeni ürün gönderir, ya da tamir maliyetini size ödediğiniz tutardan geri öder. 
 • Ürünün size gelmediğini, kargonun yolda başına birşey geldiğini düşündünüz. Dispute açtınız. Paranız geri yattı. Bu olaydan 1 ay sonra misal ürün size ulaşabiliyor. Yani 30 dakika pizza kampanyası gibi düşünebilirsiniz.
Gördüldüğü gibi müşteri memnuniyeti ve güvenlik ön planda tutulmuş bir alışveriş sitesidir.

Aliexpress'te kimler ürün satar?

Genellikle Çin'de bulunan mağazalar veya girişimciler satarlar. Bildiğiniz gibi Çin gelişmiş bir üretim ekonomisine sahiptir. Fabrikalardan toplu aldıkları ürünleri parça halde Aliexpress'ten dünyaya satarlar. Bu bir Çin'de dükkanı olan biri olabilir veya elinde bir miktar para olup bununla ufak çaplı ticaret yapmak isteyen biri de.

Aliexpress ürünleri çakma mı?

Hem evet hem hayır. Orjinal ürünler bulabileceğiniz gibi daha çok markasız ürünler mevcuttur. Çakma ürünlerde bulunabilir. 1 dolara alınacak saatin orjinal olduğunu düşünmemeniz lazım yada 50 kuruşa satılan edilen HDMI kablonun. Markasız ürün satışı daha çoktur. Çünkü fabrikada bir ürünün maliyeti 1 TL diyelim. Buna marka bastınız marka değeri ile ürün oldu 20 TL. İşte aliexpress satıcıları 1TL olan ürünü alıp üzerine kar koyarak 2TL'ye satılıyor. Tabi her markasız ürün aynı orjinali gibi demek doğru değildir. Arada böyle kaliteli ucuz ürünler oluyor cidden.
Uzun süredir Aliexpress'ten alışveriş yapan biri olarak söyleyebilirim ki, çakmanın çakmasının çakması ürün gördüm.

Kredi kartı ile alışveriş yaparsam birşey olur mu? Kartım çalınır mı?

Böyle sorunlar ile karşılaşan insanlar malesef var. Yalnız onlar kartı değilde hesabı kaptırıyorlar. Kartınız hesabınıza kayıtlı olduğu için hesaplarından alışveriş yapıyorlar. Bu sebeple her zaman sanal kart kullanmanızı öneriyorum. Yurtdışı alışveriş güvenliği yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ürün alırken nelere dikkat etmem gerekiyor?

Ürün alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu müşteri yorumları ve satıcının güvenilirliğidir.

Örneğin;
Bir adet telefon kılıfı almak istiyorsunuz. 
Bir ilanda kılıf 2 TL müşteri yorumu 10 adet ve 40 adet sipariş verilmiş ürüne.
Diğer bir ilanda kılıf  2.5 TL müşteri yorumu 80 adet ve geneli beğenmiş. 350 adet sipariş verilmiş.

Bu gibi durumda tabiki gidip 2.5TL lik kılıfı almak daha mantıklı.
Ürün aratırken fiyata göre değilde sipariş sayısına göre aratın. Müşteri yorumlarını mutlaka okuyun. Özellikle müşterilerin koyduğu ürün resimlerine bakın. Ne kadar ilandaki ürünle aynı. Türklerinde yorumlarını okuyabilir değerlendirmelerini görebilirsiniz. Azımsanamayacak bir Türk kitlesi var sitede. Kolay bir şekilde Türk yorumlarına türk bayrağına tıklayarak filtreliyor ve ulaşıyorsunuz zaten. Kullanıcı oyları da önemlidir. Ürün açıklamasında yazan satıcının dedikleri yerine her zaman müşteri yorumlarını okuyun. Bu şekilde minimum risk ile alışveriş yaparsınız.
Aynı şekilde 3 yıldız ve altı yorumlara mutlaka bakın, okuyun. Beğenmeyenler ürünün nesini beğenmemiş diye. Ürün pek satılmamış ve yorum yoksa, satıcının puanıda düşükse ürünü satın almış olarak riske girersiniz. Buna dikkat edin.

Mobilden alışveriş yapmak her zaman daha avantajlı

Aliexpress mobil uygulamasını telefonunuza yükleyip ordan alışveriş yapın. Neden mi? Çünkü mobil uygulamada ürünler daha ucuz. Genelde her üründe mobile uygulamaya özel indirimler oluyor.
3TL olan bir ürün mobile uygulamada 2.5TL'ye almak mümkün olabiliyor. Aynı şekilde hergün yapabileceğiniz günlük görevler var. Bu sayede Aliexpress jetonu kazanıyorsunuz. Bu jetonlarla indirim kuponu veya bedavaya ürün alabiliyorsunuz. Tavsiyem her zaman mobilden alışveriş yapılmasıdır.

Kargo takipi nasıl yapılıyor ?

Genelde tüm ürünler takipsiz kargo ile gönderiliyor. Takipli kargo ile gönderme seçeneğinide seçebiliyorsunuz. (tabi parasını ödediğiniz taktirde)
Bazen satıcılar takipsiz iken takipli olarak gönderip sürpriz yapabiliyor. Bazen de takipli seçtiğinizde takipsiz gönderen satıcılarda olmuyor değil. Böyle durumda hemen dispute açın ve sorununuzu anlatın. Kargolar genelde sarı büyük korumalı bir zarf içinde geliyor.  Bazen kutu içinde gönderilen siparişlerimde oldu. Site üzerinden kargo takipinize bakmaya pek çalışmayın. Pek güncellemiyor satıcılar. Zaten takipli ise size takip numaranızı gönderirler. Göndermezler ise mesaj atın siz isteyin.

Siparişim Gümrüğe Takılır mı?

Eğer yasaklı ürün listesinde değil ve takılma sorunu varsa mutlaka müşteri yorumlarındaki Türk yorumlarına bakın. Oradan takılıp takılmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Son gelen düzenleme ile yurtdışı kargo sınırı 22 Euro üzeri sipariş vermemeye çalışın. Vereceksenizde parçalı ve aralıklı verin. Toplu ürün siparişlerinden kaçının. Aynı üründen 5'ten fazla var ise bu ürünün gümrüğe takılma riski olacaktır. Buna dikkat edin. 2-3 günde toplam 22 Euro üzeri alışverişlerden kaçının. 

Kargom gelmedi ?

Ürünü satın aldınız 40 gün geçti ve kargonuz hala gelmedi ise, satıcıya mesaj atın ve kargonuzun gelmediğini belirtin. Satıcı size ek süre verecek ya da paranızı iade edecektir. 60 gün Aliexpress'in süresi vardır. Bu süre sonunda dispute açıp paranızı geri alabilirsiniz. Ama her zaman dediğim gibi sabredin bekleyin. Mutlaka gelecektir yada paranızı geri alacaksınızdır.

Dispute sonrası para iadesi kaç günde olur?

Dipsute yaptınız ve onaylandı ise genelde 1 ila 15 gün arasında ödeme yaptığınız karta para iadesi geçer. Aynı şekilde ürün kargoya verilmeden ödeme iptali yaptığınızda bu süreler geçerlidir.

Takipsiz kargolar gelmiyormuş, Doğru mu?

Hem doğru hem değil. Ben 4 yıldır kullanıyorum ve 300e yakın siparişim oldu. Tüm kargolarımda geldi. Bazı insanların kargoları ellerine ulaşmayabiliyormuş. Bu çok çok çok nadir birşey. Böyle durumda 60 gün içinde kargonuz gelmezse dispute açıp paranızı geri alırsınız.

Sipariş sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle siparişiniz kargoya verildikten sonra 15 ila 60 gün içerisinde size ulaşacaktır. Benim ortalamam 20-25 gün. Maillerinizi arada kontrol etmekte fayda var. 60 gün koruması tükenmeye yakın size mailler geliyor. Ona göre harekete geçersiniz. Ürün elinize geçerse ürünü onaylarsınız.
Sürekli olarak "kargom nerede acaba" diye meraklanmayın. Gelmezse zaten para iadesi alırsınız. 60 günden 1-2 gün önce dispute açın ve paranızı isteyin. Haftada bir kargonuzu kontrol etmeniz yeterlidir bence. İlk alışverişinizse telaşlanmayın. Herkes yaşamıştır. Ben de yaşadım. Ürün elinize ulaştıysa mutlaka kontrol edin.

Son olarak benden size kısa Aliexpress ipuçları

 • Ürün elinize ulaştıysa ilk önce kontrol edin ve ürünü onaylayın.
 • Eğer üründen memnunsanız mutlaka ürüne yorum yazıp, yüksek puanlamaya çalışın. Birde ürünün resmini yüklerseniz sizden iyisi yok. Satıcıda size geribildirim veriyor ve ileriki alışverişlerinizde para iadesinde sorun yaşamıyorsunuz.
 • Para iadesi aldıysanız aynı şekilde yüksek puan vermenizi öneririm. Ürün iadesinde satıcının bize verdiği puan önemli.
 • Olabildiğince satıcıların mesajlarına cevap verin. Çoğu ingilizce bilmesede google translate kullanıyorlar. Sizde kullanın. Yazarken olabildiğince basit kelimeler seçin. 
 • Ürününüz uzun süredir gelmedi ve satıcılar size ürün yolda sakın dispute açıp iptal etme derlerse bunu kabul etmeyin.
 • Eğer açtığınız disputeyi iptal ederseniz size ürün göndereceğini söyleyen satıcılara da inanmayın.
 • Güvenilir satıcılar olabileceği gibi, dolandırıcılarda mevcut bunlara dikkat edin.
 • Satıcılara direkt sen beni dolandırıyorsun demeyin. Aliexpress desteği ile görüşünü konuyu ona anlatın.
 • Alışveriş yaparken mutlaka aynı ürünü satan diğer satıcılarıda gezin ve yorumları okuyun.
 • Kendinize bir adet alışveriş listesi oluşturun. Mobil uygulamadan istek listesi olarak bunu yapabilirsiniz. Sipariş verirken ürünleri görerek sipariş verin.
 • Gümrük yasaklı ürünleri almaktan kaçının. Kargonuz gümrüğe takılır. Hiç bi şekilde geri alamazsınız. 2 ayda da Çin'e geri gönderilir. Bir de onu beklersiniz.
 • Sürekli gıda ve vücut ile doğrudan temas eden ürünler almaktan kaçınmanızı öneririm. O tarz ürünlerin nerelerde ve hangi koşullarda yapıldığını bilmiyoruz. Zaten giyim tekstil ürünleri ülkemizde daha daha ucuz. 

İyi alışverişler.
Bu yazı size yardımcı olmadı mı?
Aklınızda hala soru işaretleri varsa aşağıdaki yorum yap buttonuna tıklayarak, yorumları okuyabilir veya sorunuzu bize iletebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yapın 6 yorum

 1. Böyle bir rehber arıyordum. Teşekkür ederim siteyi takipteyim

  YanıtlaSil
 2. Yılda şu kadar alışveriş yapabilirsiniz gibi bir sınırlama var mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir sınır yok. Sadece tek pakette 30 dolar üzeri siparişlerde dikkatli olun. Ben her ay 20-30 paket sipariş veriyorum. Hepside 3-5 dolarlık şeyler.

   Sil
 3. İyi günler yazı için teşekkürler.İlk kez alışveriş yapacağım.Kafamda ki birçok sorunun cevabını burda buldum.Vereceğim sipariş tutarı 80 dolar oldu.30 dolarlık kısmını şindi versem diğerlerini parça parça ne kadar aralıkla almalıyım.Yani iki sipariş arası kaç gün olmalı limiti geçmemek için?

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Siparisler burda hangi kargo ile dagitilmaktadir acaba

  YanıtlaSil
 5. Sipariş İçin Arkadaşlar bana hep takipsiz verirsen gelmez diyordu ama bunu okuyunca bi nebzede olsa rahatladım eyvallah admin eline koluna sağlık sayende

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.